Po analogiji z električno in gravitacijsko silo bi lahko tudi za silo med magnetoma predpostavili obratno sorazmerje s kvadratom razdalje. Ker električno polje točkastega naboja pada z 1/r2, zaenkrat še ne vidimo ovire, da ne bi podobno veljalo tudi za magnetno polje magnetnega monopola. Vendar osamljenih magnetnih monopolov ni, ampak se pojavljajo vedno v parih, kot dipoli. Je mar tudi sila med magnetnima dipoloma obratnosorazmerna z r2?

Vzemimo paličast magnet z razdaljo med poloma 2l in ga postavimo vzdolž vodoravne osi s središčem v izhodišče. Nekje na osi, na razdalji d od centra magneta si zamislimo severni magnetni monopol. Monopol čuti silo, ki je posledica seštevka polj obeh polov magneta:
,
kjer je m velikost "magnetnega naboja", d – l in d + l razdalji od severnega oziroma južnega pola do monopola.

Če je d»l, lahko l v imenovalcu zanemarimo in dobimo:
.
Pri zadostni oddaljenosti od magneta torej gostota magnetnega polja pada s kubom razdalje.
V magnetno polje prvega magneta postavimo zdaj še en, enak magnet tako, da ležita na isti osi. Magnetna sila na dipol z magnetnim dipolnim momentom pm je gradient skalarnega produkta magnetnega dipolnega momenta z gostoto magnetnega polja:

V izraz za silo vstavimo izračunano vrednost za B in izračunamo velikost sile. Račun pokaže , da sila med dvema magnetnima dipoloma pada z r4.