Teorija

     Je že tako na tem svetu, da se stvari ohlajajo. Kako to poteka so ugotovili že nekaj časa nazaj. Pri ohlajanju stvari izgubljajo toploto, ki hočeš nočeš prehaja kar sama iz telesa z višjo temperaturo, na telesa z nižjo temperaturo. Prevaja pa se toplota tudi s konvekcijo in s sevanjem. Vse skupaj je še kako pomembno pri hitrem ohlajanju.

Prevajanje toplote

     Prevajanje opiše enačba

kjer je  toplotna prevodnost z enoto W/mK. Negativni predznak pove, da toplota teče sama od sebe s kraja z višjo temperaturo na kraj z nižjo.

Konvekcija

     Konvekcijo je pri poskusu vredno upoštevati, saj prenaša toploto tudi tekočina. Nastanejo konvekcijski tokovi, ki so posledica različnih gostot tople in ohlajene tekočine. Ohlajena tekočina ima večjo gostoto in zato tone.

Pri umetni konvekciji pa tokove ustvarja črpalka.
Natančnejši opis konvekcije.

Sevanje

     Pri toplotnem sevanju pa segreto telo seva elektromagnetno valovanje in sicer toplejše kot je, bolj seva. To je ugotovil že Jožef Štefan po katerem se imenuje ta zakon. Poleg temperature je sevanje odvisno tudi od albeda površine predmeta, tako da je za hitrejše ohlajanje bolj primerna temnejša posoda, vendar pa mora biti v senci iz istih razlogov.

kjer je  Stefanova konstanta.

     Je pa še eno ključno vprašanje. Zakaj je tako kot je? Zakaj se stvari toliko ohlajajo? In odgovor je čisto enostaven: zato da se fizik lahko ohladi v poletni vročini.

Projektni laboratorij 2003/2004 © Skupina 1
Stran izdelal: Matjaž