var potekdelaoptika = 'Potek dela pri merjenju svetlobne prepustnosti' + '

Pri nekaterih poizkusih se saje uporabijo kot zaščita proti odbojnosti - saje so črne in zato intuitivno delujejo kot "črno telo", t.j. telo, ki vso sevano energijo absorbira (od takega telesa se ne odbije nič vpadlega svetlobnega toka). Tudi nasplošno se saje uporabljajo kot približek črnega telesa, čeprav mi vidimo le "črnost" za vidno svetlobo.

' + '

Pri tem pozkusu smo opazovali odvisnost prepuščenega svetlobnega toka skozi tanko naparjeno plast saj na objektnem stekelcu. Hoteli smo preveriti resnično "vpojnost" saj za curek laserske svetlobe, oziroma prepustnost take sajaste prevleke na steklu za svetlobo.

' + 'Potek dela' + '

Na objektno stekelce smo (čimbolj enakomerno) naparili saje s svečo. Na trdno podlago (mizo) smo pritrdili Vernier(R)-jev "optični merilec", in vzporedno z njim - nasproti laserski kazalec (pointer). Le tega smo pritrdili tako, da je svetil naravnost v optični merilec. V programu "Logger Pro(r)", ki je preko računlniških vrat povezan z optičnim merilcem smo zajemali podatke. Najprej smo umerili merilec, da bi imeli kontrolno meritev. Posvetili smo v merilec in zabeležili vrednost. Ob tem smo pomerili tudi vrednost v primeru, da smo med merilec in izvor curka postavili samo stekelce, kar pa nam ni dalo oprijemljivih podatkov.

' + '

Saje smo naparili tako, da smo objektno stekelce približali plamenu sveče. Tako smo poskušali zagotoviti čimbolj enakomeren premaz saj čez obe površini stekelc. Nato smo na fiksno (stalno) razdaljo postavili objektno stekelce, z naparjenimi sajami na obeh površinah. Pri stalni osvetljenosti ploščice smo merili upad svetlobnega toka skozi ploščice, tudi v odvisnosti od kota, pod katerim smo osvetlili ploščico. Merili smo pri kotih od 90° do 10° glede na smer laserskega žarka.

' + '

Izvedli smo tri enake meritve, pri čemer smo pri vsaki meritvi začeli s pravokotnim vpadom na ploščico, nato pa smo kot postopoma zmanjševali. Opazili smo, da je težko izvesti natančno meritev, saj nismo imeli dovršenih pripomočkov za določanje vpadnega kota. To je bil tudi razlog, da smo poskušali z večimi meritvami, da bi iz množice podatkov dobili kakšno zakonitost. (glej: Meritve svetlobne prepustnosti)

';