var rezultatioptika = '' + '' + 'Rezultati merjenj svetlobne prepustnosti' + '

Prvo opažanje je, da je za razmeroma moćno (lasersko) svetlobo tanka plast saj le delno dobro črno telo, saj se je pri pravokotnem vpadu odbilo ali apsorbiralo le 31% toka (na merilcu smo namerili 69%). ' + 'Poglejmo si graf, ki nam kaže prepustni svetlovni tok (j/j0) v odvisnosti od kota pod katerim je curek laserske svetlobe padal na površino.

' + '
' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + '
Graf: Jakost osvetlitve v odvisnosti od vpadnega kota
Klikni za povečavo (tukaj ali sliko)
' + '
' + '

Vidimo, da je količina svetlobnega toka, ki doseže merilec dejansko odvisna od tega, pod kakšnim kotom smo curek usmerili na ploščico, kar nas takoj napelje na misel, da je to posledica odboja na stekleni površini. Proti temu govori dejstvo, da smo na začetku poizkusa izvedli meritev tudi samo z stekelcem, ki pa nam ni dala oprijemljivih rezultatov (merilec pri vseh kotih pokazal 100% prepustnost za tok. Ker sicer vemo, da steklo odbije približno 4% vpadle svetlobe, sta morda samo nenatančnost merilca in moč laserskega curka kriva za ta pojav.

' + '

Vidimo torej, da se je nekaj svetlobe na površini z naparjenimi sajami dobršen del svetlobe odbil ali pa absorbiral, pri tem pa je odvisnost od vpadlega kota jasna (glej graf).

' + '

Teoretičnega ozadja tega pojava nismo znali razložiti, je pa spodnja slika zanimiv dokaz, da stekelce z naparjenimi sajami dejansko ne deluje kot črno telo, saj je dobro viden odbit laserski žarek.

' + '
' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + ' ' + '
Klikni za povečavo (tukaj ali sliko)
' + '
' + '

To je lahko posledica le tanke plasti in slabe naparitve.

';