Debelina ravne opne v odvisnosti od časa:
Na zgornjem grafu vidimo profil ravne milne opne, napete na nagnjenem okroglem stojalu, z naklonom 30°.
Zgornji rob, od katerega merimo razdaljo, je najvišja točka na tej opni.
Vsaka krivulja pa prikazuje profil te opne ob različnih časih, kot je to označeno na grafu.
Vidimo, da debelina s časom upada, z oddaljenostjo pa narašca (v najvišji točki je opna najdebelejša), kar se sklada s pričakovanji.
Graf odvisnosti debeline od časa (ravna opna):
Na tem grafu (graf debeline v odvisnosti od časa) pa je še bolj izpostavljena časovna odvisnost debeline, merjeno v eni točki in lahko lepo vidimo,
kako pada vedno počasneje.
Profil balončka po 70s :
Profil balončka po 80s :
Profil balončka po 90s :
Profil balončka po 100s :
Profil balončka po 110s :
Grafi, kjer ni krivulj, so samo točke (slike se imenujejo "profil balončka po x s") in predstavljajo profil balončka. Tu je y-os je debelina v točki, x-os pa oddaljenost te točke od sredine balončka. Vsak ta graf predstavlja profil ob določenem času po nastanku balončka - piše na naslovu grafa.
Praktično pa smo določili debelino tako, da smo si izbrali barvo in šteli ojačitve te barve do točke, ki smo ji želeli določiti debelino. Ojačitve smo šteli zato, ker se barve periodično ponavljajo in smo jim morali določiti red (več v Teoriji). Red smo določili pa tako, da smo vzeli za ničti red pas bele barve.
Valovno dolžino barv pa smo določili iz naslednjih podatkov, in sicer:
Modra: | 475nm |
Zelena: | 519nm |
Rumena: | 570nm |
Oranžna: | 590nm |
Rdeča: | 650nm |
To je sicer le približek, a ker so bili pasovi vsake barve precej ozki, in ker vemo, da je nekje na tem pasu točno ta valovna dolžina, je ta približek za naše potrebe dovolj dober.
Torej barva milnih mehurčkov je odvisna od debeline milne opne na tistem lokalnem delu kjer opazimo barvo. To smo izkoristili nam v prid in na podlagi barve določili debelino. To smo naredili po izpeljani formuli (glej Teorijo za pomene oznak):
Do napak bi lahko prišlo, če bi bil fotoaparat slučajno bolj dovzeten za neke barve kot za druge; pa tudi kot slikanja bi lahko pripomogel k napaki, a te napake so zelo majhne v primerjavi z napako, ki nastane, ker ne poznamo točnega položaja barve določene valovne dolžine. Vemo le, v katerem pasu se nahaja. Na grafu bi se to poznalo kot premiki točk po x-osi - za največ debelino barvnega pasu.
Debeline milnih open segajo od 1500nm, kjer so najdebeljše, pa do približno 25 oz. 30nm, kjer so najtanjše (to je v črnem pasu).
Mi smo izmerili največjo debelino opne 1408nm in najmanjšo 276nm, če zraven ne štejemo črnega pasu (tam je debelina opne dosti manjša).
Ko ustvarimo mehurček, je debelina opne vsepovsod približno enaka. S časom pa se na zgornjem delu polkrogle (ali ravne opne) debelina zmanjšuje, na spodnjem delu pa povečuje, saj milninica iz zgornjega dela odteka v spodnji del.