[Povezava k originalu navodila]
Naloga
"Opazujte interferenčne proge na milnih opnah različnih oblik (mehurček, navpična, ravna opna ipd). Za vsaj dve obliki določite, kakšen je profil debeline opne (kolikšna je debelina na različnih delih opne). Določite tudi, kako se debelina opne spreminja s časom."
Ideja
Ko smo izvedeli temo našega projektnega dela, smo najprej vsak zase razmislili o temi. Vse zamisli smo nato "stresli" na mizo in se odločili katere ideje je vredno poskusiti. Glavna ideja pa je bila, da debelino milnične opne določimo na podlagi barve interferenčnih vzorcev. Barva milnih mehurčkov je odvisna od debeline milne opne, na tistem lokalnem delu, kjer opazimo barvo. To smo izkoristili nam v prid in na podlagi barve določili debelino, kar smo naredili po izpeljani formuli.
Na prvem srečanju smo z zanosom začeli z delom. Treba je bilo narediti modelčke za milne balončke, zmešati milnico in ugotoviti najboljši način za slikanje milnične opne.
Milnica in mehurčki:
Za milnico smo uporabili navadno tekoče milo za umivanje rok, ki smo jo dobili pri umivalniku. To milnico smo zmešali z vodo v razmerju približno 1 : 10 = milo : voda. S pomočjo te raztopine, smo torej lahko naredili milni mehurček. Tega smo dobili tako, da smo na ravno podlago postavili kos plastike, ki smo jo zmočili z vodo, saj milni mehurček v stiku s suho površino poči. Balonček smo napihnili s pomočjo slamice. Pod kos plastike smo še postavili kos črnega kartona za lažje slikanje (boljša vidnost barv).
Oblika milničnih open
Zamislili smo si dve obliki milne opne, katere bomo preučevali. Prva je bila polkrogla, ki smo jo naredili tako, da smo milni balonček napihnili na ravno podlago. Druga oblika je bil navaden krog, za katerega smo našli v delavnici odličen plastičen model. Za alternativo tej dobljeni plastiki, bi lahko krog dobili tudi s pomočjo zvite žice (kovinski obroč), saj se milnica lepo prime na material, ter nekaj časa obdrži tako obliko. Recept za obstojnejšo milnico smo našli na internetu, a je bila preobstojna in na njej se niso naredili interferenčni vzorci. Domnevamo, da je bila 'preobčutljiva na premikanje zraka'. Tako se interferenčni vzorci zaradi mešanja zraka (kar bi lahko povzročilo dihanje, prepih,..) niso umirili, vendar pa o natančnejših vzrokov ne moremo komentirati, saj so to le naša predvidevanja. Zato smo uporabili kar navadno vodo in tekoče milo.
Fotografiranje
Največ težav pa smo imeli s tretjim delom - fotografiranjem milne opne. Za optimalno rešitev smo porabili del prvega srečanje in celo drugo, a nam je na koncu uspelo. Ugotovili smo, da mora biti ozadje belo in podlaga črna, da se najboljše vidijo barve na milnici. Za belo ozadje smo uporabili dva kvadratasta kosa stiroporja, iz katerih smo naredili pravi kot - postavili smo ju pravokotno enega na drugega, z eno skupno stranico. Na vrhu smo postavili bel karton z luknjo, skozi katero smo slikali. Luč je bila uprta v stiropor, s čimer smo dobili enakomerno osvetlitev in difuzno svetlobo. Okoliški prostor pa smo poskušali čimbolj zatemniti.
Sledil pa je še zaključni in najzanimivejši del - slikanje:
[Postavitev]