Merjenje upora v odvisnosti od dolžine in širine traku za različne trdote

Upor smo merili z digitalnim multimetrom. Eno elektrodo smo fiksirali na konec traku drugo pa prestavljali po centimeter (od 1cm do 15cm) in pri vsaki novi razdalji odčitali upor. Za dolžino merjenega upora smo vzeli razdaljo med robovoma elektrod.


Isti trak smo nato z rezanjem zožali na 2cm, 1cm in 0,5cm in za vsako širino ponovno premerili upornost po dolžini traku. Dobili smo lepo število točk za odvisnost upora od dolžine (15 točk pri vsaki širini) in za odvisnost upora od širine traku (dobili smo podatke o uporu za 4 različne širine pri vsaki dolžini).

Z meritvami različnih trakov, smo dobili tudi podatke o uporu različno trdih svinčnikov.

Merjenje odvisnosti upora od debeline grafitne plasti

Tega problema smo se lotili posebej. Namesto odvisnosti upora od debeline grafitne plasti na papirju smo previrili odvisnost upora od debeline svinčnikove mine, ker je ta dovolj razsežna, da jo lahko merimo in spreminjamo. Pri tem smo seveda predpostavili, da za papirnat trak pobarvan s svinčnikom velja enaka odvisnost upora od debeline kot za svinčnikovo mino!

Uporabili smo mino zidarskega svinčnika, ki ima pravokotni presek. Dobra stran te mine je v tem, da se jo da zelo lepo dobiti iz lesenega ohišja in da se pri tanjšanju njena širina na spreminja. Slabost pa je v tem, da ti svinčniki nimajo posebej označene trdote in spet lahko le sklepamo, da za vse mine različnih trdot velja enaka odvisnost upora od debeline.

Upoštevaje vse te kompromise smo poskus zasnovali takole. Mino smo prilepili na papir in jo v približno enakih korakih (po 0,2mm) od prvotne debeline (2mm) tanjšali do koder se je dalo. Pri vsakem koraku smo merili upor pri fiksni razdalji med elektrodama zaradi kvadratnega preseka mine pa je tudi širina ostala ves čas ista. Mino smo brusili ročno, s finim brusnim papirjem in pri tem pazili, da je bilo brušenje po vsej površini kar se da enakomerno. Pred merjenjem upora smo s kljunastim merilom debelino pomerili na več mestih, da je bila po vsej dolžini res enaka vsaj do desetinke milimetra natančno. Pri zadnji debelini do katere smo prišli, nam je mina počila, sicer bi lahko dobili še več podatkov in bi bili dobljeni rezultati bolj zanesljivi. Omejenost s časom pa nam ni dopuščala, da bi poskus ponovili.