POTEK DELA

V eksperimentu smo ugotavljali kako se spreminja naše zaznavanje utripanja LED diod.Notranjost luknje (Klikni za večjo sliko)

Za to smo potrebovali temen prostor, ki smo si ga pripravili kar pod mizo (na sliki).
Najprej smo ugotavljali kako se zaznavanje spreminja z barvo diode. Preizkusili smo rdečo, zeleno in oranžno diodo. Vse poskuse smo izvajali pri izmenični napetosti, ki jo prikazuje spodnja slika. Poskus je potekal v dveh delih:

           - Začeli smo z nizko frekvenco (okoli 10Hz) in jo počasi višali. V luknji pod mizo smo opazovali utripanje in povedali, kdaj ga ne zaznamo več. Nato smo obrnili glavo postrani, da smo diodo opazovali s perifernim vidom. Spet smo povedali, kdaj utripanja ne zaznamo več.

           - Nato smo začeli na visokih frekvencah (okoli 100Hz) in nižali. Spet smo določili mejne frekvence za običajen in periferni vid.

V nadaljevanju nas je zanimalo, kako se zaznavanje utripanja spreminja z intenziteto svetlobe. Med vir izmenične napetosti in diodo smo priključili multimeter, s katerim smo lahko natančno nastavili napetost na diodi. Uporabili smo rdečo diodo in zgornji postopek ponovili pri sedmih različnih napetostih.

Izmenična napetost (Klikni za večjo sliko)V zadnjem delu smo spreminjali način utripanja. Najprej smo opazovali sinusno utripanje, le pri eni intenziteti in rdeči diodi. Nato smo s pomočjo osciloskopa nastavili periodo utripanja tako, da je bila lučka odprta 90% časa, nato pa še 10% časa. Ponovno smo preizkusili običajen in periferni vid.

nazaj