curek

Tekoče parabole

Uvod

Teorija

Eksperiment

Zaključek

Domov

Zaključek

Meritev smo za isto luknjo večkrat ponovili in pogosto se je zgodilo, da se 2 meritvi nista popolnoma ujemali. Tu lahko predpišemo napako našim očem, saj včasih isti pogled vidi različno, zračnemu uporu in nekaterim drugim dejavnikom. V našem eksperimentu je zračni upor pomemben zaradi vpliva na hitrost iztekajočega curka, ki je realno manjša, kot bi bila, če bi poskus izvajali v brezzračnem prostoru. Vpliv zračnega upora je opazen že s prostim očesom, saj vpliva tudi na razpršenost vodnega curka.

Če opazujemo domet naših curkov pri isti debelini in različnih višinah opazimo, da je domet največji pri srednji luknji, najmanjši pa pri najnižji in najvišji luknji. Ta opažanja se ujemajo z izračuni. Opazimo pa, da se izračun najbolj razlikuje z meritvijo pri višjih luknjah, ki so najbližje našemu viru dotoka vode.

Curek ima v teoriji enako obliko na isti višini ne glede na premer luknje iz katere izteka voda. V praksi pa smo opazili, da temu ni tako. Po naših meritvah se domet s premerom luknje povečuje in tudi najbolj približa teoriji. Menimo da to lahko pripišemo temu, da je pri manjših luknjicah tok vode manj gladek kot pri večjih.