ČOKOLADNA HISTEREZA

ANALIZA

Pri risanju histerez smo uporabili tri različne čokolade: Gorenjko, Lindt in Milko.
Ko smo čokolado stopili in začeli ohlajati, se ni vrnila v trdno stanje pri temperaturi tališča temveč pri nekaj 10-15 stopinjah Celzija pod prvotnim tališčem. Pri ponovitvni poskusa pa smo ugotovili nekaj presenetljivega. Pri drugem taljenju je bila temperatura tališča dosti nižja od prvotnega tališča čokolade, temperatura strjevanja pa se ni spremenila. Odločili smo se, da postopek ponovimo in ugotovimo ali se lahko temperatura nadaljnih tališč še bolj spremeni. Rezultati so pokazali, da se sprememba tališča zgodi le enkrat. Zakaj pride do tega, nismo čisto prepričani, vendar sklepamo da pride do spremembe strukture čokolade.

Gorenjka(jedilna čokolada)
Taljenje pri prvem segrevanju: med 31.5 in 32.5 stopinjami Celzija
Strjevanje pri prvem ohlajanju: 14 stopinj Celzija
Taljenje pri drugem segrevanju: 21 stopinjah Celzija
Strjevanje pri drugem ohlajanju: 14 stopinj Celzija

Histereza Gorenjke

Lindt 85%
Taljenje pri prvem segrevanju: 31 stopinjami Celzija
Strjevanje pri prvem ohlajanju: 17 stopinj Celzija
Taljenje pri drugem segrevanju: 21.5 stopinjah Celzija
Strjevanje pri drugem ohlajanju: 17 stopinj Celzija

Histereza Lindt

Navadna Milka
Taljenje pri prvem segrevanju: 28 stopinjami Celzija
Strjevanje pri prvem ohlajanju: 17 stopinj Celzija
Taljenje pri drugem segrevanju: 21.5 stopinjah Celzija
Strjevanje pri drugem ohlajanju: 19 stopinjah Celzija

Histereza Milke

VISKOZNOST
Da bi bolje raziskali prehod med trdim in tekočim stanjem smo se odločili meriti viskoznost čokolade pri različnih temperaturah. Zaradi pomanjkanja ur smo izmeri le viskoznost Gorenjke. Pri prvem merjenju nam je zmankalo časa in smo vse skupaj morali ponoviti. Merili smo kot v odvisnosti od časa pri različnih temperaturah čokolade in shranjevali meritve. Viskoznost smo izrazili v odvisnosti od kotne hitrosti našega valja in nekaterih dimenzijskih parametrov škripčevja in valja, ki pa so konstanti. Na grafu smo prikazali razmerje med viskoznostjo čokolade in viskoznostjo čokolade pri najnižji temperaturi v odvisnosti od temperature.

Graf razmerja viskoznosti v odvisnoti od temperature pri prvem merjenju

Graf ima lepo in smiselno obliko vendar nam je žal zmanjkalo časa, da bi prišli do 20 stopinj Celzija.

Graf razmerja viskoznosti v odvisnoti od temperature pri drugem merjenju

Vidimo da je pri tem merjenju prišlo do težav, saj graf nima smiselne oblike razen za meritve pri nižjih temperaturah. Zadnja temperature pri kateri smo še uspeli izmeriti viskoznost je bila okrog 19.3 stopinj Celzija. Pri merjenju kjer smo opazovali prehod pa smo dobili 14 stopinj Celzija. Vzrok za razliko pri teh dve rezultatih je slabo mešanje čokolade in približna ocena faznega prehoda. Prava vrednost bi morala biti nekje vmes. Če bi čokolado dobro mešali bi dobili nekoliko nižjo temperaturo in če bi fazni prehod opazovali bolj natančno bi dobili višjo temperaturo.