Vakuum bazooka

Potek dela

Kaj smo delali?

Na prvem srečanju smo najprej podrobno prediskutirali teorijo našega vakuumskega topa. Zadevo smo sestavili in želeli preizkusiti v praksi. Ker ustreznega izstrelka nismo imeli, smo improvizirali in v lično kepo stisnili list papirja. Izkazalo se je, da za izstrelek premera treh centimetrov zadošča A4 list. Kmalu je zaropotalo in prva izstrelitev je uspela.

teorija v pripravi sestavljanje cev zadnje priprave pred izstrelitvijo

Nato pa smo izstrelku izmerili hitrost. Tu seveda ni šlo brez sofisticiranih foto-vrat in skupka elektronike. Vernierjevo elektroniko smo priklopili na računalnik, foto vrata postavili ob ustje cevi in z nekaj truda prepričali program, da nam je do tisočinke natančno izmeril čas preleta našega izstrelka. Dolžino našega izstrelka smo delili s časom in prva hitrost je bila tu. Dosegli smo zavidljivih 20m/s.

izstrelek v cevi izstrelitev kakšni so rezultati?

Hitrost smo nato izmerili še nekje na 3/4 cevi in ugotovili, da sta hitrosti precej podobni. Nato smo želeli izmeriti podtlak, ki nastane v cevi, ko iz nje s sesalcem posesamo zrak. Ugotovili smo da ne dosegamo zavidljivega vakuuma, saj smo tlaku vrednost uspeli spustiti za dobrih 7% in namerili okoli 93kPa. Težaven del našega laboratorijskega dela je bilo prepričati Vernerjev program, da nam simultano meri hitrost izstrelka in tlak v cevi. Optimisti smo poizkušali celo z dvema merilcema tlaka. Precej zoprno delo, a na koncu nam je uspelo.

zakaj ne dela? uspelo je! merilnik tlaka pogon našega orožja

Ugotovili smo da tlak v cevi zelo hitro pade. Poleg tega pa se pojavljajo razne motnje v trenutku, ko izstrelek izpustimo. Predvidevamo, da so plod vdiranja zraka v cev. Kmalu smo naš papirnati izstrelek zamenjali z škatlico fotografskega filma in nekoliko povečali hitrost izstrelka.

poškodovali smo izstrelek izstrelek je doživel veliko ustje naše bazooke

Nato smo poizkušali se z različnimi obtežitvami izstrelka. Z mikrofonom smo izmerili zvok, ki nastane ob ustju cevi ob izstrelitvi in ugotovili, da so naši merilci tlaka precej boljši, saj posnamejo manj motenj in zato lažje poiščemo ustrezne informacije.