Šumeče tablete v balončku

Poročilo pri predmetu Projektno delo

MERITVE IN REZULTATI

Skupina

Teorija/Naloga

Eksperiment

Meritve in rezultati

Zaključek

Galerija


Pri merjenju mase smo naleteli na težave, saj je na tableto vplival vzgon, ki se je pojavil zaradi izpuščenih mehurčkov pri raztapljanju. Tehtnica je zato pokazala manj, bila pa je tudi izredno nenatančna. Silo vzgona na tableto lahko zanemarimo, saj meritve potrebujemo za primerjavo in oceno. Predpostavimo lahko, da je sila vzgona v vseh primerih enaka.


Sprememba tlaka:

BALON:

Vitamin C:


Kalcij:

Graf prikazuje dokaj čisto meritev – najprej hitro naraščanje tlaka (čisto na začetku zaradi vbrizga vode, nato zaradi plina), nato počasno eksponentno padanje zaradi uhajanja plina skozi stene balona. Prvi del grafa, tj. tisti del, ko krivulja narašča, opisuje stanje, ko plin še ne uhaja. Zatem sledi eksponentno upadanje, dokler se tlak ne ustali. Opazimo lahko, da se krivulja pri kalciju ustali pri nižjem tlaku kot pri poskusu s tableto vitamina c.


Primerjava časovnih intervalov med tlakom in prostornino.


KONDOM:

Multivitamin:

Pri kondomu vidimo, da za razliko od balona tlak narašča, saj kondom ne prepušča praktično nič plina. Opazimo tudi, da se spreminja dokaj linearno.

Sprememba prostornine:

BALON:

Multivitamin:


 

Na žalost naša priprava ni mogla meriti upadanja prostornine balona, vendar pa se na grafu lepo vidi naraščanje balona zaradi pritiska.

(Meritve za spremembo prostornine nimamo, ker naša priprava ni bila primerna za meritve s kondomom)


Sprememba mase:

BALON:

Multivitamin:

Iz tega grafa je razvidno upadanje mase po času, kar je potrdilo, da membrana prepušča nekaj plina.
Neenakomerno spreminjanje mase povzroča gibanje tablete po tekočini v balonu, medtem ko se raztaplja, kar je posledica spremembe vzgona ob izhajanju plina.
Masa se zmanjša za 0,30 g.


Primerjava časovnih intervalov med maso in prostornino.


KONDOM:

Multivitamin:

Tudi tukaj so rezultati podobni, le da masa tukaj upada nekoliko bolj zvezno.
Zmanjša se za 0,25 g.


Kaj se je torej dogajalo v našem balonu/kondomu?

Zaradi ogljikovega dioksida, ki je uhajal iz tablete, je naraščal pritisk. Plin je pritiskal na membrano in počasi napihoval balon/kondom. Povprečna gostota v odvisnosti s časom pada, ker zaradi raztapljajoče se tablete uhajajo plini, ki imajo manjšo gostoto od tablete. Ker je bil plin ujet, se masa ni spreminjala, prostornina pa je naraščala skoraj linearno. V tem, začetnem času, smo imeli pri balonih in kondomih podobne meritve.

Prostornina balona po koncu reakcije(reakcija se konča v povprečju približno 25 s po začetku) še narašča zaradi sproščanja plina. Ko pa ogljikov dioksid začne uhajati, začne prostornina upadati proti začetnemu stanju, vendar padanja ne znamo opisati zaradi neprimerne merilne naprave. Masa ostane takšna, kot je bila na koncu reakcije po tem, ko zelo počasi pada. Pri tlaku je podobno.

Pri kondomu je bilo drugače; membrana tudi polno napeta ni prepuščala veliko plina. Prostornina je naraščala do konca reakcije, nato je kondom ostal napihnjen in se je krčil zelo počasi. Pritisk je v kondomu zato stalno naraščal, masa pa je ostala skoraj nespremenjena do konca reakcije.

 

Balon:

 

Kondom:

Iz grafov je jasno razvidno, da kondom prepušča mnogo manj plina kakor balon. Meritev spremembe prostornine za primerjavo niti ni pomembna, saj smo se pri primerjavi prepustnosti zanašali na spremembo mase. Iz grafov se vidi, da se masa kondoma skoraj ni spremenila, medtem ko je masa balona konstantno padala. Kondomu je masa padla za 0,25 g, balonu pa za 0,40 g.

 

Skupina | Teorija/Naloga | Eksperiment | Meritve in rezultati | Zaključek | Galerija