Teorija

Difuzija je proces, pri katerem se delci (atomi/molekule) premikajo z mesta z višjo koncentracijo proti mestu z nižjo koncentracijo.

S tem po določenem času (ki je odvisen od hitrosti difuzije) dobimo izenačenje koncentracij. Takrat se difuzija konča.
Snovi lahko prehajajo tudi skozi membrano. Prehajanje je odvisno od velikosti delcev, ki prehajajo in velikosti por, oziroma odprtin v membrani.

Vzgon je sila, ki deluje na telo, potopljeno v tekočini. Sila vzgona je usmerjena nasproti smeri sile teže in je po velikosti enaka teži izpodrinjene tekočine.

Zaradi vzgona so telesa v tekočinah navidezno lažja.
Sila vzgona je premo sorazmerna z gostoto tekočine, težnim pospeškom in volumnom izpodrinjene tekočine:

kjer je mt masa izpodrinjene tekočine, g težni pospešek, ρt gostota tekočine, V pa prostornina telesa oz. izpodrinjene tekočine.

Tlak predstavlja razmerje med velikostjo ploskovno porazdeljene sile F in površino ploskve S, na katero ta sila deluje.

Tlak v balonu izračunamo s pomočjo plinske enačbe. Izrazimo tlak in dobimo:

kjer je p tlak v balonu, n množina snovi, R splošna plinska konstanta, T temperatura in V prostornina. Če je temperatura konstanta, kot smo privzeli pri našem poskusu, je tlak odvisen le od naraščanja števila delcev, ki se sprostijo ob reakciji tablete in vode, ter od spremembe volumna.

Plin je tekočina.

Tekočine namreč razdeljujemo na kapljevine in pline. To so snovi, ki tečejo in se mešajo. Lahko jih prelivamo, prav tako jih lahko stiskamo, ne moremo pa jih raztezati. Nimajo lastne oblike-zavzamejo obliko posode v kateri se nahajajo.

Plini imajo za razliko od kapljevin zelo majhno gostoto, so izredno stisljivi, vedno zavzamejo celoten razpoložljiv prostor in pritiskajo v vse smeri (pravokotno na stene posode oz. prostora).

Sila vzgona