Potek dela

Za začetek smo poskušali izdelati vetrnico iz papirja. Izkazalo se je za slabo idejo, ker je papir preveč mehak material in se nam je stem vetrnica prehitro deformirala. Zato smo se odločili, da jo izdelamo iz plastenke. Odrezali smo vrhnji del plastenke ter jo simetrično prezali do vratu na štiri dele. Vsak del smo pod nekim kotom upognili nazaj in tako dobili našo prvo vetrnico, ki smo jo fiksirali na palico s pomočjo stiroporja. To pa smo prilepili na sredino računalniškega ventilatorja, ki je stal na stojalu da ne ovira pretoka zraka pri izsesavanju.

  • Izdelana vetrnica

Vetrnico in ventilator smo postavili v zvon, ko pa smo pognali ventilator se vetrnica nad njim ni premaknila. Prva ideja glede težave je bila, da imamo preveliko trenja med vetrnico in leseno palico, vendar smo jo ovrgli stem, da se je vetrnica vrtela zunaj zvona. Druga izmed idej pa je bila, da je vetrnica prevelika prostor pod zvonom pa premajhen stem se veter od sten zvona odbije nazaj v vetrnico in onemogoči, da se vetrnica zavrti. Zaradi tega meritev s to veternico ni bilo mogoče izvesti.

Meritev smo izvedli tako, da smo enega izmed ventilatorjev predelali, odstranili odvečno težo (magnet, električni motor) in stem čim bolje zmanjšali vztajnostni moment. Ta ventilator smo pod zvonom poganjali z računalniškim ventilatorjem priklopljen na 10V in izsesavali zrak dokler se vetrnica ni ustavila, ker je nastal vakuum. Izmerili smo frekvenco vetrnice pri različnih tlakih. Frekvenco smo merili tako, da smo enega izmed kril naše vetrnice označili za lažje štetje vrtljajev. Ker so bli vrtljaji vetrnice zelo počasni smo jih lahko šteli brez pomoči hitre kamere.Tlak smo merili s pomočjo računalnika z logger pro preko vmesnika za merjenje tlaka. Ugotovili smo, da se pri manjšem tlaku vetrnica vrti počasneje.

 

Meritve


Izračuni

Iz meritev se izračuna čas za en vrtljaj. Iz tega dobimo frekvenco, ter krožno frekvenco po enačbah navedene v teoriji.


Graf