Zvok iz kozarca

(opazovalni projekt)

Poletni semester 2016/17
Asistent : Rok Dolenec
Avtor projektne naloge: Emilija Simonović
Avtorji: Brešar Anže, Kozelj Timotej, Pacek Lucija

Ugotovitve:

Iz primerjav grafov smo ugotovili, da na frekvenco zvoka vplivajo različni parametri. Prva lastnost, ki jo lahko razberemo je, da ima vsaka oblika kozarca različno frekvenco. Torej je frekvenca zvoka odvisna tudi od lastnosti kozarca, bolj natančno oblike, oziroma geometrije.
Nato smo skušali ugotoviti kakšen vpliv na frekvenco ima dušenje. Tako smo v različne kozarce dolivali vodo in večkrat testirali, kako se frekvenca spreminja. Ugotovili smo, da bolj kot je kozarec poln, nižja bo frekvenca, saj bo dušenje večje. To smo potrdili tudi z dodatnim poskusom, ko smo vodo nalili v majhno kad in kozarec postavili vanjo. Tako je bila voda okoli kozarca in ne v njem. Rezultati pa so bili skoraj isti kot pri predhodnim poskusu, do manjših odstopanj je lahko prišlo zaradi merske napake, pri odčitavanju višine vode.
Zanimalo nas je tudi kako se bo frekvenca spreminjala če v kozarec dolivamo tekočino z drugačno gostoto kot voda. Tukaj smo uporabili olje in slano vodo. Gostota slane vode je bila 1.15kg/m3, olja pa 0.92kg/m3. Pričakovali smo, da bo pri olju frekvenca pri isti višini kot vodi višja, saj bo dušenje manjše. Pri slani vodi pa ravno obratno, saj bo dušenje večje. To smo morali le še potrditi. Tako smo na isti način kot pri vodi, dolivali najprej slano vodo in nato še olje do določenih višin in izmerili frekvence. Te rezultati smo nato primerjali. In kot je razvidno iz grafov lahko zaključimo, da določen kozarec pri olju poje z višjo frekvenco, kot pri vodi. Kozarec napolnjen s slano vodo pa poje z nižjo frekvenco kot pri enakih višinah z vodo.

Zaključek:


Cilj naše naloge je bil ugotoviti, kaj vse vpliva na frekvenco, ki jo ustvarimo z drgnjenjem prsta ob rob kozarca. Ugotovili smo, vsakič to ne uspe saj smo imeli ali umazane, mastne prste. Pomembno je bilo tudi kako močno smo pritisnili na kozarec. Vsi smo mrgoleli z idejami in smo prišli do ugotovitev, da je frekvenca odvisna od gostote tekočine ter višine tekočine v kozarcu. Odvisnost od višine tekočine smo preverile s tem, da smo kozarec pomočili v vodo. Tako, da je bila notranjost prazna. Odvisnost od gostote pa je dokaj logična. Pri snovi, ki je gostejša je pri določeni višini več mase kot pri redkejši snovi in posledično več mase lahko bolj izolira vibracije, ki jih oddaja kozarec. Zato je manjša tudi frekvenca.
Skozi vsa tri srečanje je delo potekalo dokaj uspešno, že v prvem srečanju smo se vse zmenili. Tako, smo v naslednjih dveh srečanjih enostavno zmerili in zapisali meritve. Večjih problemov nismo bili deležni.