Merjenje raztezka elastike v odvisnosti od sile

Uvod

Za večino elastičnih (to pomeni, da se po deformaciji vrnejo v prvotno stanje) snovi in npr. vzmeti velja Hookov zakon. Ta trdi, da je sila sorazmerna z raztezkom (sila F = kΔl, pri čemer je Δl raztezek in k koeficient raztezka). Sorazmernosti koeficient je v tem primeru konstanten. Tudi pri vzmeti lahko dosežemo območje, ko ta zveza ne velja več.Takrat smo izven območja linearnosti. Vseeno lahko uporabimo isto zvezo, vendar koeficient postane funkcija raztezka.

Pri svoji nalogi smo morali določiti raztezek elastike v odvisnosti od obremenitvene sile na njo. Pri nalogi smo uporabljali 2 elastiki, ki sta bili pleteni iz veliko manjših elastik. Ena od njiju je bila pletena tako, da so bile manjše elastike ena za drugo povezane v enojno verigo (to elastiko bomo v nadaljevanju imenovali "enojna" elastika); druga pa je bila vezana tako, da so bile manjše elastike med seboj povezane v dvojno verigo (to elastiko bomo v nadaljevanju imenovali "dvojna" elastika). Pri svoji nalogi smo za določanje raztezka od sile uporabili štiri metode: obešanje uteži na elastiko, merjenje dolžine izstrelka, ki ga je izstrelila elastika, merjenje pospeška avtomobilčka, ki ga je pospeševala elastika ter merjenje sile pri določenem raztezku.

My Image

1. metoda - obešanje uteži

My Image

Prva metoda, ki smo jo uporabili za merjenje raztezka v odvisnosti od sile, je bila obešanje uteži na elastiko. Uteži smo najprej stehtali in zabeležili njihovo težo - vsaka utež je imela približno 100g. Nato smo uteži eno za drugo obešali na elastiko in izmerili njen raztezek pri vsaki obremenitvi. Na elastiko smo obesili 10 uteži, ki so imele skupno maso 1010 g in na elastiko delovale s silo 9.9 N. Podatke smo beležili v Excelov dokument. Ko smo dosegli kritično obremenitev, smo uteži v obratnem vrstnem redu jemali iz elastike in ponovno izmerili raztezek pri vsaki obremenitvi posebej. Tako smo lahko opazili nastanek histerez. Enak eksperiment smo dvakrat ponovili na obeh elastikah. Dobljene podatke smo obdelali in tako dobili grafa, ki prikazujeta raztezek enojne in raztezek dvojne elastike v odvisnosti od sile s katero ju raztegujemo.

2. metoda - frača

Pri drugi metodi je bila ideja določanja raztezka v odvisnosti od sile malce bolj komplicirana. Na podlagi razdalje, ki jo je opravila kloglica, izstreljena z elastiko, smo želeli določiti njeno začetno hitrost, iz katere bi vedeli njeno kinetično energijo tik po izstrelitvi. Ta kinetična energija je pravzaprav potencialna energija elastike, ko je bila le-ta napeta na začetno lego. Iz razlike teh energij pri različnih legah (x), bi tako lahko določili koeficient k(Δl) in posledično izračunali raztezek elastike v odvisnosti od sile.

Za ta eksperiment smo morali sami izdelati fračo, ki smo jo uporabili za izstrelitev kroglice. Frača kroglico izstreli pod kotom 45°, saj ima pod tem kotom kroglica največji domet, s čimer zmanjšamo relativno negotovost meritve. Da bi imeli meritve, ki so ponovljive, smo se odločili, da bomo dali kroglico na nosilec, po katerem bo drsela med izstrelitvijo, za nosilec smo uporabili kovinsko palico s profilom, ki je omogočal, da v utor profila namestimo kovinsko ploščico, ki je potiskala kroglico po nosilcu. Elastiko smo namestili na kovinsko palico, ki je bila pritrjena na nosilec. Na tla smo pritrdili liste papirja na katere smo postavili indigo paprir. Tako je kroglica ob pristanku pustila sled na papirju. V Excelov dokument smo zabeležili višino iz katere smo izstrelili kroglice, dolžino elastike v stanju, ko je nismo dodatno napeli, maso kroglice in kovinske ploščice, ter vodoravno razdaljo, ki so jo med izstrelkom opravile kroglice. Slabost te metode je slaba pretvorba energije, saj se ne pretvori vsa potencialna energija elastike v kinetično energijo kroglice tik po izstrelitvi; nekaj energije se "izgubi" zaradi trenja med ploščico in nosilcem, nekaj v vibraciji elastike tik po izstrelitvi in nekaj v kinetično energijo ploščice, ki leti skupaj s kroglico.

izdelana frača My Image

3. metoda - hitrost avtomobilčka

My Image

Na rob drsne klopi smo postavili merilec hitrosti. Klop smo najprej umerili tako, da je avtomobilček, ki smo ga pognali z roko, čim dlje tekel s konstantno hitrostjo. Tako smo z naklonom klopi izničili učinek trenja v kolesih. Na drugo stran smo vpeli elastiko in nanjo avtomobilček. Meritev je potekala takole: najprej smo avtomobilček potegnili tako, da smo raztegnili elastiko, in ga v tem položaju zadržali. Ko smo spustili, se je začel pospešeno gibati, dokler je elastika bila napeta. Iz maksimalne hitrosti smo dobili, koliko dela je opravila elastika v celoti. Z obdelavo podatkov smo pridobili raztezek elastike v odvisnosti od sile in tako določili k(Δl).

4. metoda - sila v odvisnosti od raztezka

Kot četrto metodo smo uporabili merjenje sile v odvisnosti od raztezka. Spodnja posnetka prikazujeta, kako se je silomer razetal v odvisnosti od raztezka elastike. Od vseh metod je ta najbolj neposredna in ima tako najmanj prostora za negotovost (disipativne sile, zapleteni računi...), vendar pa zaradi omejene ločljivosti kamere nismo mogli dovolj oddaljiti, da bi pri enojni elastiki lahko razbrali tudi sile pri večjih raztezkih in zato nekaj zadnjih merilnih točk pri enojni elastiki manjka. Podatke o sili, iz katerih smo določili k(Δl) smo dobili iz obdelave videov in smo jih zabeležili v Excel.

Rezultati

Podatke, ki smo jih zbrali z našimi 4 metodami smo obdelali na različne načine:

Skupaj

Spodnji graf prikazuje k(Δl) obeh elastik iz pridobljenih iz vseh 4 metod - na grafu zaradi preglednosti nismo označili negotovosti:

My Image
My Image

Kot smo pričakovali lahko iz grafa opazimo, da je k(Δl) pri vseh metodah vedno večji pri dvojni kot pri enojni elastiki. Zaradi največjih izgub je tudi pričakovano k(Δl) pri frači manjši kakor pri ostalih metodah. Kar pa se nam je zdelo zelo zanimivo, je k(Δl), ki smo ga izmerili pri avtomobilčku. Pri tem smo namreč z nagnjeno klopjo poskrbeli za minimalne izgube in tudi energija vrtečih se koles je zanemarljivo majhna. Tako smo se na podlagi dejstva, da je izmerjeni k pri avtomobilčku in frači najmanjši, pri obešanju uteži pa največji odločili za uvedbo "dinamičnega" k(Δl). Menimo, da je pri takšni elastiki koeficient raztegovanja manjši, če elastiko raztegujemo hitro, kot če jo raztegujemo počasi. Razlog za to bi se lahko skrival v sestavi elastike - ta je bila namreč spletena iz več manjših elastik in tako bi lahko interakcije med njimi opisali kot popolnoma neprožne trke - po "trku" sta elastiki glede ena na drugo pri miru. Če elastiko rztegujemo hitreje, so pri teh trkih izgube večje (elastika se verjetno tudi bolj segreje) kot če jo raztegujemo počasi. Ker lahko tako iz elastike dobimo "povrnjen" manjši delež energije - k smo merili preko energije. Zaradi teh izgub v elastiki izgleda, kot da je koeficient elastike med gibanjem manjši kot sicer. Našo hipotezo, da je "dinamični" k(Δl) manjši od statičnega potrjuje tudi dejstvo, da smo pri težji obremenitvi pri avtomobilčku (ko se je elastika premikala počasneje) izmerili večji k kakor pri manjši obremenitvi. Razlog je verjetno tudi to, da se je utež, ko smo merili "statičen" k še vedno vidno raztegovala med odčitavanjem raztezka - torej smo tako izračunali večji k kot bi ga, če bi z odčitavanjem počakali več časa.

Zaključek

Pri merjenju smo uporabili 2 dokaj preprosti metodi (analiza videa in obešanje uteži) in 2 dokaj komplicirani metodi (frača in avtomobilček). Preprosti metodi sta nam dali rezultate, ki so dokaj v skladu s Hookovim zakonom in nakazujeta na konstanten k elastike. To je razvidno predvsem iz grafov, ki prikazujejo F(Δl) in ne toliko iz grafov k(Δl), pri katerih je zaradi numeričnega odvajanja prišlo do velikih negotovosti. Pri bolj zapletenih metodah merjenja pa je do odstopanja najverjetneje prišlo zaradi faktorjev, ki jih pri računih nismo upoštevali (npr. trenje na vodilu, zračni upor, nehomogenost elastike, vrtilna količina koles na avtomobilčku, nihanje elastike po izstrelitvi...). Tako da rezultati zapletenih metod najverjetneje niso najbolj kvalitetni in točni.

Z delom smo se naučili sproti iskati izboljšave in negotovosti pri eksperimentu (vse je težko predvideti). Prvič smo pisali laboratorijski dnevnik in izvedeli smo, zakaj ga je smiselno pisati. Vadili smo kreativno razmišljanje, saj smo morali eno dokaj enostavno lastnost snovi izmeriti na različne načine in preveriti, če se vede enako pod različnimi pogoji (v našem primeru hitro in počasno krčenje oz. raztezanje). Ugotovili smo, da je izdelava zelo natančnega poskusa lahko zelo zapletena (npr. frača), lahko zahteva razno opremo (npr. merilec razdalje) ali pa je čisto enostavna (obtežitev). Naučili smo se, kako izdelati osnovno spletno stran in kako oblikovati znastveni članek, da je lažje berljiv. Slikanje nam ni delalo pretiranih težav, morali smo predvsem paziti na osvetlitev in ozadje, česar predhodno nismo počeli.

Izboljšave

AVTORJI: Jakob, Tomaž, Valentin

Image