Fakulteta za matematiko in fiziko Univerza v Ljubljani
Zaključek in rešitev naloge
Časovni potek
 

Pri izpolnitvi naše naloge smo imeli kar precej težav, nismo namreč mogli dobiti željene frekvence utripanja mišic na osciloskopu.

Merili smo na več delih telesa, z različno intenziteto stiskanja pieza, ki smo ga tudi izolirali. Poskušali smo tudi z zvočnikom, a je bil rezultat še slabši. Zato smo svoj načrt nekoliko spremenili in raje raziskali, kje bi se dalo piezo uporabiti kot primeren pripomoček za merjenje. Pogledali smo, kako je s prenašanjem tresljajev po snovi (tla, vodovodna napeljeva...), zraven pa dobili še nekaj idej, ki pa jih nismo mogli uresničiti (prenašanje tresljajev po tračnici, merjenje frekvence zvoka...).
Shema poskusa z zvočnikom [klikni za povečavo] Shema poskusa s piezom [klikni za povečavo] Shema poskusa s piezom na okenski polici [klikni za povečavo] Shema poskusa s piezom na vratu [klikni za povečavo] Shema poskusa s piezom na očesu [klikni za povečavo]

Ugotovili smo, da naloga ni tako enostavna in da je v končni fazi težko dobiti takšne rezultate, kakršne so od nas pričakovali oz. kakršni so bili na priloženem opornem listu (članek iz Scientific American).
Način izvedbe meritve, ki je opisana v članku Muscle Sounds (Sci. Am, Marec 1984) [klikni za povečavo]
Rezultati meritev iz članka The Noises Your Muscles Make (How Things Work, december 1989) [klikni za povečavo]
Odvisnost amlitude mišičnih trzljajev od obremenitve (Sci. Am, Marec 1984) [klikni za povečavo]
Odvisnost mišičnih trzljajev od električnega potenciala na posamezni celici (Sci. Am, Marec 1984) [klikni za povečavo]
Shema vezja ojačevalnika (How Things Work, december 1989) [klikni za povečavo]

Lahko rečem, da smo kljub delni neizpolnitvi naloge veliko odnesli in se predvsem naučili kolektivnega dela v skupini (Slika1).

Slika1: Skupina 5 [klikni za povečavo]
Pripravil: Uroš Stele
 
 
 
 
Projektni laboratorij 2003 © Skupina 5
Naslov naloge: Pulziranje mišic

Izdelal: Bocko