Laboratorijsko delo
kotaljenje pločevinke po klancu

  Naloga               

Problemi in rešitve

Za vse, ki bi želeli ponoviti naš poskus, smo zbrali nekaj problemov, na katere smo naleteli pri poskusu in naše rešitve le-teh.

Kako izbrati pločevinko?

Pločevinka naj bi bila čimbolj simetrična. Pokrov naj bi dobro tesnil zaradi poskusov z vodo in motornim oljem. Pri kotaljenju ne sme zavijati, torej mora imeti cela površina, po kateri se vrti, enak radij.

Kako deluje ultrazvočni slednik?

Ultrazvočni slednik oddaja kratke sunke ultrazvočnega valovanja. Ti dosežejo 15 - 20 stopinj od centra žarka. Potem sprejema valove, ki se odbijajo na okoliških predmetih. Zaradi natančnih meritev, bi moral biti prostor okoli klanca in pločevinke čimbolj prazen. Če predmetov, ki motijo meritve ne moremo umakniti, jih pokrijemo z blagom. Tako se odboj zvoka zmanjša. Z merjenjem časa poti valov do predmeta in nazaj in s podatkom hitrosti zvoka v zraku lahko določi, kakšna je razdalja do najbližjega predmeta. Potem v korakih poveča občutljivost, da lahko zazna tudi šibkejše "odmeve" od bolj oddaljenih predmetov. Za več podatkov o delovanju slednika si poglejte njegova navodila (v angleščini)

Pri vaji smo opazili, da merilno območje slednika omejuje naše meritve. Merili smo lahko samo med 0,4 m do 2,5 m. Ugotovili smo tudi, da je najboljša nastavitev slednika na 20 vzorcev na sekundo. Naklon slednika je bil 7° glede na vodoravnico, ker smo merili po klancu navzdol.

Kako sprožiti pločevinko?

Ugotovili smo, da če pločeviko zadržuješ z roko in spustiš, ko začne ultrazvočni slednik meriti, umikanje roke moti slednik pri izračunavanju rezultatov.
Prva rešitev, ki smo se je spomnili, je bila, da smo začeli meriti in istočasno zakotalili pločevinko po klancu navzgor in do takrat, ko se je ustavila in začela kotaliti navzdol, smo roko že umaknili. Tako smo dobili točne grafe, če prvi del meritve nismo upoštevali.
Na koncu smo se odločili za drugo možnost. V klanec smo zvrtali majhno luknjico in iz spodnje strani dali vanjo vijak privezan na vrvico. Pločevinka je slonela na vijaku dokler nismo začeli meritev, ko je nekdo potegnil za vrvico in tako sunkovito izvlekel vijak.

Kako stabilizirati klanec?

Za to smo uporabili dve kovinski stojali in prečko, ki je povezovala obe stojali. V prečki sta bili zabiti matici in imbusa, ki naj bi stabilizirala prečko na stojalih. Na prečko smo položili klanec in ga uravnali z vodno tehtnico.

  Potrebščine          
  Teorija              
Problemi in rešitve
  Rezultati            
 
 

  Galerija  
  Skupina