Uvod
Naloga
Teorija
Izvedba
Rezultati
Galerija
Ekipa
Teorija

~Strižni modul~

Strižni modul (tudi Coulombov modul) je fizikalna količina, določena pri strižni deformaciji teles kot razmerje med strižno napetostjo in strižno deformacijo v Hookovem zakonu. Navadno ga označujemo s črko G. Izpeljana enota za strižni modul je N/mm2 ali MPa.

Kakor za nateg, tudi za strig velja Hookov zakon . Strižno napetost v snovi povzročata para nasprotno enakih strižnih napetosti. Tako nastala strižna deformacija je po Hookovem zakonu premosorazmerna s strižno napetostjo :

 

Določanje strižne deformacije:

Za majhne strižne deformacije velja:

Hookov zakon za strig:

Sorazmernostni koeficient G imenujemo strižni modul, ki predstavlja merilo odpornosti telesa proti spremembi oblike pri strižni deformaciji. Njegova dimenzija je enaka dimenziji strižne napetosti.

 

~Prožnostni modul~

Prožnostni modul (modul elastičnosti ali tudi Youngov modul) je fizikalna količina, določena pri raztezanju in stiskanju teles kot razmerje med mehansko napetostjo (silo na enoto preseka) in relativnim raztezkom v Hookovem zakonu. Navadno ga označujemo s črko E . Izpeljana enota za prožnostni modul je N/mm2 ali MPa.

Pri raztezanju se telo skrči v prečni smeri; razmerje med relativnim prečnim skrčkom in relativnim vzdolžnim podaljškom je Poissonovo število µ.

Pri vsestranskem stiskanju in pri strižni obremenitvi igrata stisljivostni modul K in strižni modul G podobno vlogo, kot jo ima prožnostni modul pri raztezanju in stiskanju.

Prožnostni modul, Poissonovo število in strižni modul povezuje zveza

 

Tukaj je µ = 1/m . Prožnostni modul pa se izraža s stisljivostjo ali s stisljivostnim modulom in Poissonovim številom z zvezo

~Poissonovo število~

Poissonovo število (tudi Poissonovo razmerje , oznaka µ ) je določeno kot absolutna vrednost razmerja med relativnim skrčkom v prečni smeri (kontrakcija) in relativnim raztezkom v vzdolžni smeri ( dilatacija) pri nateznih obremenitvah snovi, oziroma med relativnim raztezkom v prečni smeri in relativnim skrčkom v vzdolžni smeri pri tlačnih obremenitvah snovi:

Geometrijsko podlago določanja Poissonovega števila:

[Uvod] [Naloga] [Teorija] [Izvedba] [Rezultati] [Galerija] [Ekipa]