Vacuum-land

 Uvod


 Vakuum


 Delo

   -- Eksperimenti

   -- Zaključki

   -- Posnetki


 Skupina

Za nalogo smo si zadali narediti sledeče eksperimente:

Balon (eksperiment je uspel; Pok balonov). Zaradi prožnosti opne (stene balona) se sili zraka (zrak v balonu in zrak okoli balona) poskušata izenačiti, zaradi česar se balon raztegne. Ko se raztegne preveč, poči.

Popka (tudi ta eksperiment je uspel). Popka ali vakuumski prisesek deluje tako, da jo stisnemo ob površino, tako odstranimo zrak izpod popke. Zunanji zrak (glede na popko) pritiska na površino in tako izenači silo teže. Ko črpamo zrak, se zniža tlak okoli popke in povzroči padec.

Vetrnica (uspeli poskus; video). Vetrnica se vrti, ker na krake vetrnice pritiska sila zraka, ki ga spravimo v gibanje (recimo z ventilatorjem). Ker volumski tok ostaja enak (in je odvisen od hitrosti ter dimenzije ventilatorja), se z redčenjem manjša masa, s tem pa sila. Ko se sila dovolj zniža, ne zadostuje za premagovanje trenja v ležaju in vetrnica se ustavi.

Radio (eksperiment je uspel). Zvok se prenaša z vibriranjem molekul. Ker se število delcev zaradi vakuumske črpalke manjša, pada jakost zvočnega toka. Padanje je eksponentno, saj črpalka črpa stalen volumen, ki se mu manjša gostota.


Slika prikazuje padanje jakosti zvoka v odvisnosti od časa.

Dušenje nihanja (poskus ni uspel; posnetek; počasni posnetek). Najprej smo poskusili z nihanjem kartonaste plošče na vzmeti, pritrjeni na strop. Eksperiment smo v vakuumu sprožili s pomočjo popke, ki se je odlepila. V zraku tega nismo mogli ponoviti, zato smo poskusili še s stiroporasto kroglico na nitnem nihalu. Tu smo obakrat le zanihali vakuumsko posodo ter štopali čas do ustavitve. Ker je težko ugotoviti, kaj je bilo res mirovanje, časa sta bila pa precej primerljiva (razlikovala sta se za manj kot 30%), smo poskus označili za neuspel.

Vzgon (eksperiment ni uspel). Na vzmet smo obesili stiroporasto kocko in izmerili raztezek vzmeti v zraku, nato pa še na vakuumu. Razlika je bila zanemarljivo majhna, tako da poskus ni uspel. Za dosego željenega efekta bi potrebovali večji volumen v primerjavi z maso.

Kapljica vode (poskus ni uspel) Če v vodo pod znižanim tlakom pade kapljica, naj ta ne bi povzročila pljuska. Za ta poskus smo našli le en vir , brez posnetka. Zaradi napačnega razumevanja smo eksperiment poskusili izvesti s kapljanjem vode v vodo, ne pa na trdno površino, kar ni imelo željenega efekta...

Vrenje vode ... vendar smo lahko opazili drugi zanimiv pojav, vrenje vode pri znižanem tlaku. Čeprav tlak ni bil dovolj nizek da bi hladna voda res zavrela, so se začeli pojavljati mehurčki.

Prevajanje toplote  (eksperimenta zaradi pomanjkanja časa nismo uspeli izvesti)

Električna upornost (tudi za ta poskus nam je zmanjkalo časa)