RAZISKOVANJE
VALOVANJE
Na začeteku je bilo potrebno najti način kako povzročati konstantno motnjo oziroma valovanje na vodni gladini, ki se ne bi takoj udušilo.
V ta namen smo vzeli stekleno posodo v obliki kvadra in jo približno do polovice napolnili z vodo. Vse skupaj smo postavili na dva plastična valja oziroma cevi in eno stranico posode z vzmetjo pripeli na nepremično stojalo. Ob isto stranico smo tudi pritrdili ročni vrtalnik, ki smo ga poganjali preko malonapetostnega izvira. Na vrtalnik pa je bil ekscentrično pritrjen ležaj, ki se je tesno dotikal posode. Pri vrtenju vrtalnika, je ležaj zaradi svoje ekscentričnosti porival posodo stran od sebe, že prej omenjena vzmet pa je posodo vlekla nazaj k ležaju oziroma je skrbela za konstanten stik med stranico posode in vrtečim se ležajem. Na ta način smo ustvarili v posodi valovanje in po nekaj poskusih nam je uspelo poiskati tako frekvenco vrtenja ležaja, da se je v posodi ustvarilo v približku konstantno valovanje.
MERSKE NAPRAVE
Zdaj ko smo uspeli narediti valovanje pa je bilo potrebno še izdelati več naprav, ki bi to valovanje zaznale in bi nam nudile možnosti odčitavanja podatkov.
Najbolj smiselno in očitno se nam je zdelo, da bi poizkusili izmeriti maksimalen odmik valovanje od ravnovesne lege oziroma višino valov.
V ta namen smo se spomnili naslednjih postopkov oziroma naprav:
- SPREMEMBA SILE VZGONA,
- SENZOR GIBANJA,
- SPREMEMBA TLAKA,
- LOM LASERJA NA VODNI GLADINI,
- RAZLIKA NAPETOSTI MED ELEKTRODAMA.
|
|