Header Slika
Nategnjeno verižno nihanje
 
 

 


Verižni eksperiment

Potek eksperimenta....

 

 

Zgodba se začne na višini približno 45 cm, s katere pade kovinska kroglica. Ta se takoj zatem ujame v lovilec, ki omogoči, da se skotali v cev. Po izstopu iz cevi ima kroglica že kar lepo hitrost

 

 

 

  zacetek
sunih
 

 

Kotaleča se po žlebu trči v prvo nihalo. S tem povzroči odklon in zatem nihanje tega nihala (kroglica se ujame v lovilec pod spodnjim koncem žleba)

 

 

 
nihal

 

Ko prvo nihalo niha, vzbuja nihanje v drugem, vse do tedaj mirujočem nihalu enake dolžine in mase. Nihala (pet jih je) so namreč sklopljena preko vrvice. V ponazoritev prenašanja energije smo na vrvico navezali pet nihal, od katerih sta samo dve enake dolžine – lastni frekvenci teh dveh nihal se ujemata, zato pride do utripanja: energija se s prvega nihala počasi pranaša na drugo, ki mu zato amplituda nihanja narašča. Ostala tri nihala, ki niso enaka omenjenim dvem, med katerima se prenaša energija, mirujejo – imajo sicer enako maso, a dolžine, ki se razlikujejo od dolžine prvega vzbujajočega nihala – do prenosa energije ne pride, zato mirujejo.

 

 

Vodstik
 

Ko drugo nihalo došeže dovolj velik odmik, se sproži natega (nihalo nase potegne magnet, nameščen na žebelj, ki skupaj s posebno pripravo zapira cev). Voda začne pod pritiskom teči iz cevi...

 

 

 

  rez

 

Na drugem koncu natege je v posodi z vodo v začetnem delu cevi nameščena druga kroglica, ki jo bo razlika tlakov potisnila po cevi naprej – razlika tlakov nastane zaradi višinske razlike med obema koncema cevi. Ker nihalo povzroči, da se spodnji konec cevi odpre, zaradi razlike tlakov voda steče po cevi naprej, ta tok pa povzroči, da na do tedaj mirujočo kroglico v cevi s strani toka začne delovati sila, ki povzroči gibanje kroglice po cevi.

 

 

 

stikal
 

 

Kroglico nato potegne prek »križišča« v slepi konec cevi, ki je zaprt s plastičnim zamaškom za pijačo. Skozenj sta nameščeni dve bakreni žici, ki sta priključeni na baterijo in električno napravo za zaklepanje avtomobila. Da bo tok sklenjen, je potreben stik na notranji strani zamaška. Za to poskrbi kovinska kroglica.

 

 

 

  žleb

Ko kroglica sklene električni krog, se sproži naprava za zaklepanje avtomobila, ki potisne naprej drugo kovinsko kroglico, ki čaka na žlebu na višini približno 45 cm. Ta kroglica se nato odkotali po žlebu do roba, kjer ji vodoravno komponento hitrosti odvzame poseben ščit, tako da pade navpično navzdol na naslednji verižni eksperiment.