Von Karmanovi vrtinci (von Karman vortex street) so turbulentni vrtinci, ki se pojavijo pri turbulentnem gibanju objekta skozi medij. Pojav se zgodi, ko je Reynoldsovo število predmeta, ki se giblje skozi medij, med 47 in 10,000. V našem primeru bomo opazovali meritve pri Reynoldsovemu številu od 90 do 200, tako da moramo upoštevati linearni kakor tudi kvadratni zakon upora.
Reynoldsovo število nam pove, kateri tip sile povzroča upor na vrvico. Če je (Re >1) prevladuje viskozna sila oziroma linearni zakon upora. Pri (Re>1000) pa prevladuje kvadratni zakon upora.
Učinek je odkril Theodore von Karman.
V animaciji so predstavljene tokovnice medija, ki obtekajo cilinder, pri predpostavki, da je medij sestavljen iz delcev. Črte so različno obarvane zaradi boljše preglednosti pojava; zaporedje treh barv predstavlja posamezne tokovne niti. Cilinder v tem primeru miruje, tokovnice pa imajo konstantno hitrost. Dogajanje je ekvivalentno enakomernemu gibanju cilindra.
Kliknite za povečanje slike
Spodaj zapisana enačba prikazuje soodvisne parametre, ki določajo lastnosti efekta turbulentnih vrtincev pri obtekanju cilindra.
Frekvenca nihanja ponazarja, s kakšno hitrostjo spreminja smer rezultanta sile hidrostatičnega tlaka. Pri naših meritvah ne bomo opazovali te frekvence, temveč njene posledice, zato enačba predstavlja situacijo pri idealnih pogojih (cilinder, ki ga enakomerno obtekajo tokovne niti). V našem primeru se hitrost spreminja po radiju, saj vrvico vrtimo okoli enega izmed njenih krajišč.
Posledica von Karmanovih vrtincev je valovanje, ki ima veliko različnih frekvenc in amplitud. Predvsem zaradi različnih amplitud, ki se v tem primeru pojavijo zaradi kotne hitrosti (relativna hitrost glede na medij je odvisna od radija). Vsa ta valovanja interferirajo med sabo v vsiljeno valovanje vrvice. V našem primeru smo vrvico vrteli tako, da smo ji dodali utež na koncu; zato lahko rečemo, da je vrv idealno vpeta. Valovanje vrvice zaradi Karmanovih vrtincev potuje po vrvici, po nekaj trenutkih je na vrvici vzpostavljeno stalno valovanje. Zelo podobno situacijo dobimo pri vsiljenem nihanju vijolinske strune.
Videoposnetek prikazuje vzbujanje valov na struni violine. Z lokom potegnemo po struni; zaradi trenja se struna zagrabi za žico. Ko silo presežemo, struno izgubimo iz prijema loka, da vzvalovi. Frekvenca vzbujanja je zelo visoka in naključna, amplituda pa nizka. Po nekaj trenutkih se zaradi interference valovanje okrepi. Vzpostavi se valovanje z vsiljenimi frekvencami. Ob koncu vsiljenega nihanja se vzpostavijo stoječa valovanja.
Po teh enačbah lahko izračunamo glavne lastne frekvence niti. V našem primeru je valovanje sicer vsiljevano, vendar recimo da ni vsiljenega nihanja, to bomo primerjali z eksperimentalnimi podatki in ugotovili kako dobra je ta aproksimacija. Frekvenca zvoka, pri kateri doseže jakost zvoka maksimum, bo morala imeti valovno dolžino dvakrat večjo od same dolžine vrvice (prva lastna frekvenca).
Meritve bi morale potrditi izpeljano formulo iz zgornjih enačb:
Polni postopek izspeljave enačbe za izračun frekvence vrteče vrvice, če ne upoštevamo dušenja in vsiljenega nihanja.
Če rečemo, da je nihanje vsiljevano, moramo upoštevati resonančno krivuljo in njeno enačbo, ki nam bo pomagala pri razlagi eksperimentalnih meritev.