Svetlobni zavitek

Delo

26. 10. 2011

S projektom Svetlobni zavitek smo se začeli ukvarjati v sredo, 26.10. 2011 ob 16. uri v Hefajstu na Fakulteti za fiziko.
Na steno smo prilepili list (format A4) in na 4 metre oddaljeno stojalo pritrdili laser. Na listu smo nato označili mesto, kamor je posvetil žarek. Zatem smo pod laserski žarek postavili plinski gorilnik in laserski žarek na listu se je nekoliko zamaknil v levo stran.
Hoteli smo tudi preizkusiti, kaj se zgodi pri prehodu skozi bolj segret zrak, vendar smo imeli na voljo le eno električno grelno ploščo in en plinski kuhalnik, zato smo s pomočjo dveh zrcal poslali laserski žarek štirikrat nad grelno ploščo in nato opazovali liso na listu. Ta se je veliko bolj premikala in bila je dosti bolj zamaknjena.

Slika 1: Slika laserskega žarka po poti skozi plast vročega zraka

2. 11. 2011

S projektom smo nadaljevali v sredo, 2. 11. 2011, zopet ob 16. uri na Fakulteti za fiziko. Tokrat smo se odločili delati na hodniku drugega nadstropja Fakultete za fiziko, ker smo želeli, da bi žarek od prehoda skozi segret zrak do lista, na katerem smo označevali spremembo, prepotoval čim daljšo razdaljo.
Odločili smo se preveriti, ali je bolje delati s plinskim gorilnikom ali z električno grelno ploščo. Pri prehodu žarka skozi zrak, segret z gorilnikom, se je lisa preveč premikala, kar smo tudi posneli s kamero. Ob uporabi električne grelne plošče, je bil zamik dobro viden, »migetanje« pa se je nekoliko umirilo.

Video 1: Poskus s plinskim gorilnikom

Preverili smo tudi, če na rezultat morda vpliva različna valovna dolžina laserskega žarka. Poskus smo zato izvedli najprej z rdečim (630-680nm), nato pa z zelenim (532nm) laserjem in ugotovili, da je slika zelenega laserja bolj razpršena, zato smo se odločili za rdečega.

Slika 2: Pripravljanje na vajo

9. 11. 2011

Zadnji dan našega projekta je bil v sredo, 9. 11. 2011, ob 16. uri, na hodniku v drugem nadstropju Fakultete za fiziko.
Eksperimentu smo dodali termočlen, pri čemer smo en konec potopili v mešanico ledu in vode, drug konec pa smo namestili na tisto višino nad grelno ploščo, na kateri je potoval laserski žarek. Meritve smo opravili tako, da smo hkrati merili višino in temperaturo nad grelno ploščo, na drugem koncu hodnika pa smo na papirju označevali mesta kamor je padel žarek in jih tudi posneli z daljšimi ekspozicijskimi časi fotoaparata.

Slika 3: Merjenje temperature