Izvajanje poskusa

Na prvem srečanju smo se dogovorili o približnem poteku dela. Sestavili smo ogrodje za spuščanje žogic. Z njim smo lahko kontrolirano in vsakič enakomerno spuščali žogice.

Ogrodje je bilo sestavljeno iz vodoravne gladke plošče, dveh meril, lijaka in nanj povezane gumijaste cevke. Slednja sta skrbela za spuščanje žogice na principu vakuuma.
Preluknjali smo ping-pong žogico in jo z injekcijsko iglo polnili z različnimi količinami in vrstami tekočin. Nekajkrat smo žogico testno spustili, da smo dobili občutek o poteku meritev. Odločili smo se, da bomo preizkusili tri različne tekočine: vodo, jedilno olje in glicerol. Izmerili smo volumen žoge, ki je bil približno 30mL, tako smo se odločili, da bomo žogico napolnili desetkrat, po 3 mililitre.



Zaradi napak pri odčitavanju višine odboja, smo se odločili opraviti čim večje število meritev. Tako smo opravili 20 meritev za vsako količino vode v žogici, torej vsega skupaj 200 meritev in po 100 meritev za olje in glicerol.



Zelo nas je zanimalo, kaj se v notranjosti žogice dejansko dogaja, zato smo vzeli prozorno žogico, ki smo jo napolnili z mešanico vode in črnila, ter jo spustili in dogajanje v notranjosti spremljali s super hitro kamero. Dogajanje nas je zelo fasciniralo, zato smo se odločili, da se bomo bolj osredotočili nanj in ga poskušali analizirati.









Tukaj je animacija, ki smo jo dobili s pomočjo super hitre kamere:




Težave pri poskusu

Seveda smo pri izvajanju poskusa naleteli na razne težave. Večkrat so nam počile ping-pong žogice, ki so se po velikem številu spustov močno obrabile. Poskusili smo razne Vernierjeve pripomočke, ki nam niso prišli prav zaradi premajhne občutljivosti. Za snemanje smo morali uporabiti dodatno osvetlitev.
Projektno delo, 1. skupina, 2012/2013