Metode dela

Pri raziskovanju smo se oprli na en sam eksperiment; to je dvig cevke iz kapljevine z zatisnjenim zgornjim delom(glej slike). Zaradi preprostosti je poskus možno večkrat ponoviti, z različnimi parametri, in ni potrebno postavljati prognoze rezultatov. Fizikalno interpretacijo smo iskali kasneje, oziroma tekom eksperimentiranja in jo povezali z rezultati.

Testirali smo različne možnosti, oziroma relavantne okoliščine, ki bi utegnile vplivati na pojav. Stoječo vodo v cevi je sicer možno razložiti z zakoni klasične mehanike, vendar na uspešnost poskusa vpliva velko dejavnikov, katere smo proučevali. Glavni Proučevane parametre lahko razdelimo na dve kategoriji. Prvi so tisti, ki jih določajo pripomočki, to so: vrsta tekočine, vrsta materiala cevi, debelina cevi. Drugi so fizikalne narave, to so: temperatura tekočine, nivo vode oz. zraka v cevi.

Različni pripomočki

Poskuse smo ponovili s tremi različnimi tekočinami: navadno vodo, oljem in milnico. Najbolje se v cevki zadržuje voda, medtem ko olje in milnica približno enako dobro. Razloge smo poiskali v večji površinski napetosti vode. Vemo, da v milnici in olju, zaradi manjše površinske napetosti, mehurčki lažje nastanejo. Iz tega sklepamo, da v milnici in olju nastajajo mehurčki zraka, ki se zaradi vzgona dvigujejo v zgornji del cevi in porušijo ravnovesje tlakov. Gostote kapljevin so primerljive, zato tega parametra niti ne moremo dobro testirati. Testirali smo tudi različne cevi, ki jih ločimo po debelini in materialu. Debelejše cevi slabše zadržujejo vodo. Domnevamo, da pri debelejših ceveh lažje nastajajo mehurčki, kot pri tanjših, nadaljni mehanizem je enak kot pri kapljevinah.

Fizikalni parametri

Opravili smo poskus z navadno vodo pri sobni temperaturi in 70° C. Pri nižji temperaturi je cev bolje zadrževala vodo, saj ima snov pri nižji temperaturi večjo površinsko napetost, zato je bil efekt podoben kot pri drugi snovi. Drugih relavantnih okoliščin, ki bi se spremenile s temperaturo ne poznamo. Če cev celo potopimi v vodo in dvignemo, se nivo vode ne zniža. Če pustimo v zgornjem delu nekaj zraka pa se višina vodnega stolpca malce zniža, zaradi adiabatnega raztezanja zraka v zgornjem delu cevi.