II. Teorija

SPOMNIMO SE ...

Snovi v magnetnem polju se delijo na neferomagnetne in feromagnetne. Pri feromagnetnih snoveh (železo, nikelj, kobalt...) je značilen pojav histereza oziroma zaostali magnetizem – preprosto povedano, snov ostane namagnetena še nekaj časa za tem, ko zunanjega magnetnega polja ni več. Neferomagnetne pa so snovi, znotraj katerih se magnetno polje ne spremeni dosti v primerjavi z magnetnim poljem v praznem prostoru. Mednje spadajo tudi paramagnetne snovi, kjer imajo atomi magnetni moment različen od nič. Ko ni zunanjega magnetnega polja, so magnetni dipoli posameznih atomov naključno usmerjeni v vse smeri. V zunanjem magnetnem polju B0 se magnetni dipoli delno uredijo v smeri zunanjega polja zaradi magnetnega navora:
Popolno ureditev preprečuje termično gibanje atomov. Zaradi ureditve magnetnih momentov se magnetno polje v snovi ojači. Med paramagnetne snovi uvrščamo tudi aluminij.

Tuljava je elektronski element z dvema priključkoma, katerega glavna značilnost je induktivnost. Mi smo uporabili tuljavo s feromagnetnim jedrom. Pri takšni tuljavi vstavimo v navitje magnetno aktivni material tako, da se magnetni pretok v celoti zaključuje po tem materialu. Takšna tuljava ima višjo induktivnost, višjo kvaliteto in višjo temperaturno stabilnost.

skica 2: primerjava tuljave brez in z feromagnetnim jedrom [Vir: HyperPhysics]

V zaporednem vezju upora in tuljave (t.j. RL vezje), ki je priključen na izmenično napetost, tok zaostaja za napetostjo generatorja za fazni kot, ki lahko zavzame poljubno vrednost med 0° in 90°.

Elektromagnetna indukcija je pojav, pri katerem nastane električna napetost v vodniku, ki se giblje v magnetnem polju tako, da smer vodnika ne sovpada s smerjo magnetnega polja (ali, če imamo električni tokokrog v spremenljivem magnetnem polju).

Indukcijski ali Faradayev zakon pravi, da je inducirana napetost U v zaključeni zanki premo sorazmerna hitrosti spreminjanja magnetnega pretoka Φ skozi površino S te zanke.




Vrtinčni tokovi so krožni električni tokovi, ki se inducirajo v prevodniku zaradi spreminjajočega zunanjega magnetnega polja. Po Lenzovem pravilu se ti tokovi vrtinčijo tako, da ustvarjajo magnetno polje, ki nasprotuje zunanjim spremembam.

DOBRO JE VEDETI ...
(važnejše količine in zakoni)

Gostota magnetnega polja
Magnetni moment
Napetost
Jakost električnega polja
Induktivnost
Impedanca (sposobnost vezja, da se upira toku pri izmenični napetosti)
Ločni element
Površinski element