Vodomet na vročo vodo.

Zaključek


Pomanjklivosti

Ker je voda prozorna, in je imela kar veliko hitrost ob izhodu iz pipete, je bilo na trenutke težko izmeriti višino izbrizgane vode na merilni skali. Imeli smo zamisel, da bi vodo obarvali z živilskimi barvili, a smo zaradi okolice raje idejo zavrgli, drugače bi se lahko barva odtisnila še na omarah in tleh ter ostalih predmetih v delavnici. Pomagalo bi tudi, da bi imelo močno bočno usmerjeno osvetlitev (manjši usmerjen reflektor) in temo v delavnici. Tako bi se zaradi odseva svetlobe v vodi ta lažje videla in bi lahko lažje odčitavali višino izbrizgane vode.

Tudi zunanji zračni tlak bi lahko zagotovili, da je konstanten. Na enem izmed srečanj je namreč zunaj deževalo skozi celotni dan, na ostalih dveh pa je bilo večinoma sončno. Ker je zračni tlak tudi odvisen od vremena, predvidevamo, da se je le ta tudi spremenil. Na žalost v delavnici ni bil barometra, s katerim bi preveril zračni tlak ob vsakem srečanju. Najbolje bi bilo postaviti posebno sobo ali komoro, kjer bi imeli nadzor nad tlakom in temperaturo prostora.


Pri merjenju smo ugotovili, da je poskus, ki smo ga opazovali, precej bolj zapleten in zanimiv kot se morda zdi na prvi pogled. Višina curka je odvisna od precej spremenljivk, ki pa razližno vplivajo nanj, nekatere bolj, druge manj. Nekaj pa je skoraj povsem zanemarljivih. Med raziskovanjem pa smo odkrili nekaj zanimivih pojavov, ki sicer niso bili del našega projekta in jih na žalost nismo mogli bolj podrobno raziskati v okviru projekta. Delo v skupini nam je pokazalo, da se je potrebno zanesiti na ostale člane ekipe, saj so naše skupne ideje in razmišljanja bila neprimerljivo boljša in izvirnejša, kot pa če bi se naloge lotili posamezno.



Slika 3: Stanje po opravljenem eksperimentu


Projektno delo 2015/2016, zimski semester.

Fakulteta za matematiko in fiziko Ljubljana