O POSTAVITVI EKSPERIMENTA

Skupaj smo postavili dve mizi in ju pričvrstili. V sredino smo na kotomer – list papirja – položili lesen oz. jeklen valj in ga z prižemo trdno pritrdili, da ne bi zdrsoval. V en kot mize smo postavili motor, ki nam je služil za vleko vrvi, tako navzgor kot navzdol. Njegove lege nismo spreminjali, med vsako meritvijo pa ga je vedno nekdo držal, da ne bi podrsoval. Motor je imel veliko prestavno razmerje, kar nam je omogočalo, da se je vrv le počasi navijala in je bila meritev daljša. Hitrost bi lahko tudi spreminjali, a smo večino meritev opravili pri isti hitrosti.

Vrv, ki se je navijala, je bila prek škripca navezana na silomer, postavljen na voziček. Škripec smo uvedli zato, ker ročica motorja ni bila v isti ravnini kot valj in silomera. S kovinskim škripcem z zanemarljivim trenjem smo tako omogočili prenos sile in se izognili nepraktičnemu dvigovanju valja s podstavki. Precej težav smo imeli s postavitvijo škripca na motor, a smo s kupom prižem to rešili.

Silomer je bil dobro pritrjen na voziček, trenje med vozičkom in mizo pa je bilo zanemarljivo. Na drugi strani vozička je bila na ročico, občutljivo na silo, zopet pripeta vrvica. Ta je bila pod določenim kotom prek valja povezana z vzmetjo, ki je bila pripeta na drugi silomer na robu mize. Položaj tega silomera smo lahko poljubno spreminjali z namestitvijo na različne konce mize in tako merili pri različnih kotih. Oba silomera sta bila povezana z LoggerPro vmesnikom, ta pa z računalniškim programom, ki nam je izrisoval časovni potek obeh sil med samo meritvijo.

Silomera sta imela merilni območji do 50 N. Že prej smo s približnim poskusom ocenili sile, ki nastajajo pri vleki vrvi preko valja predvsem pri velikih kotih in ugotovili, da takšno merilno območje več kot zadostuje. Vzmet, ki je bila pritrjena na premični silomer, smo izbrali tako, da ni imela prevelikega koeficienta, ker se sploh ne bi raztegovala, pa tudi ne premajhnega, ker bi lahko prekoračili mejo plastičnosti ali jo celo deformirali. Vsekakor pa je možno, da se je med meritvami kaj preveč raztegnila in tako vplivala na izmerjene sile, saj je nismo zamenjevali.

Sama meritev je bila nato lahka, treba je bilo samo pognati motor, ga ustaviti in shraniti grafe.











© 2005 AD