Uvod
Potek eksperimenta
Teorija
Rezultati
Galerija
Viri
Sodelujoči
Zaključek

Potek eksperimenta

                                                 

Za izvedbo eksperimenta smo morali narediti takšno napravo, ki nam je omogočala izstrelitev ping pong žogice pri konstantni kinetični energiji in zanemarljivo majhnem trenju. Po tehtnem posvetu smo se odločili, da dobimo najbolj natančne meritve, če žogico izstrelimo v navpični ali pa v vodoravni smeri, pa tudi napravo je najlaže narediti za takšne pogoje. Izmed teh dveh možnosti smo izluščili najbolj smotrno. Odločili smo se za izstrel v vodoravni smeri in merjenje dometa z metrom, ki ga položimo vzdolž izstrelišča.

Začeli smo z prvimi meritvami in ugotovili, da nam preglavice dela zračni upor. V prostoru, kjer smo izvedli eksperiment je bil zračni upor zanemarljiv. Najlažja krogla je letela najdlje, to pa ni bilo pravilno. Ker s takšnimi pogoji nismo mogli priti do pravilnih rezultatov smo morali poiskati primernejšo rešitev. Žogicam smo morali povečati zračni upor. To smo izvedli tako, da smo na žogice namestili papirnate trakove.

Z poizkusom smo nadaljevali in ugotovili da tokrat kroglica, z maso, katero smo mi določili leti najdlje. Na tla smo pritrdili meter in pričeli z meritvami. Vsaki kroglici smo z istim pritiskom na vzmet zagotovili enako kinetično energijo. Žogico smo izstrelili in merili njen domet. Iz dobljenih podatkov smo dobili graf, ki je predstavljen v rubriki rezultati. Prišli smo do ugotovitve, da nam je žogica, z maso, katero smo določili mi letela najdlje, kar pa je bil tudi smisel eksperimenta.