Uvod
Potek eksperimenta
Teorija
Rezultati
Galerija
Viri
Sodelujoči
Zaključek

Teorija

                                                 

Za izvedbo experimenta smo morali narediti takšno napravo ki nam je omogočala izstrelitev ping pong žogice pri konstantni kinetični energiji in zanemarljivo majhnem trenju. Po tehtnem posvetu smo se odločili da dobimo najbolj natančne meritve če žogico izstrelimo v navpični ali pa v vodoravni smeri , pa tudi napravo je najlaže narediti za takšne pogoje.Izmed teh dveh možnosti smo izluščili najbolj smotrno. Odločili smo se za izstrel v vodoravni smeri in merjenje dometa z metrom, ki ga položimo vzdolž izstrelišča.

 

 

Vodoravni met

 

Je gibanje v navpični ravnini, ki je sestavljeno iz enakomerno pospešenega gibanja v smeri navzdol in iz enakomernega gibanja v vodoravni smeri. Poleg tega , da telo prosto pada, se še giblje enakomerno v vodoravni smeri. Z višine (h) nad tlemi vržemo telo z začetno hitrostjo v0 v vodoravni smeri. Če ne bi bilo zemeljske privlačnosti bi se telo ves čas gibalo v vodoravni smeri z hitrostjo v0 (če zanemarimo zračni upor). Tako pa se vodoravnemu gibanju pridruži poševno gibanje z težnim pospeškom (g) v smeri navzdol. Gibanje telesa je navzdol, po zakrivljeni paraboli (slika spodaj).

Koordinatno izhodišče 0 postavimo v začetno lego telesa, os x usmerimo vodoravno v smer začetne hitrosti v0. Os y pa navzdol v smeri padanja. Ker v vodoravni smeri ni pospeška, se vodoravna komponenta hitrosti med gibanjem ne spreminja ves čas torej je enaka začetni hitrosti v0

Vx=V0

Vodoravna komponenta hitrosti je ves čas enako velika(=V0). Navpična pa se povečuje od začetne vrednosti 0 do največje G*t1 ob tleh. Na splošno velja: Ne glede na to v kateri smeri vržemo telo z začetno hitrostjo v0 z dane višine h (navpično navzdol, vodoravno navzgor ali poševno), pade na tla z enako hitrostjo V1

 

Kinetična energija

Je translacijsko gibajoče se telo v splošnem vsota kinetičnih energij zaradi gibanja telesa vzdolž posameznih koordinatnih osi. Kinetična energija togega telesa se spremeni, če sile opravijo delo. Sprememba kinetične energije je enaka delu (A) vseh sil, ki učinkujejo na telo.

 

 

Domet

Je razdalja na kateri telo pade na tla. Če predmet odvržemo pod majhnim kotom ima telo veliko vodoravno hitrost, zato pa majhno višino in je domet majhen.