>Potek dela
 

Moč etanolne svečke
Naša prva meritev nam je razkrila moč etanolne svečke. Čolniček s posodico z etanolom smo postavili na tehtnico ter prižgali etanol. Snemali smo, kako se spreminja masa etanola v odvisnosti od časa gorenja.

Merjenje izparilne toplote etanola
Izmerili smo, kako se s časom spreminja masa gorečega etanola


Hitrost čolnička

Z drugo meritvijo smo želeli določiti največjo hitrost čolnička. Ta hitrost je seveda konstantna, čolniček jo doseže po prvem metru poti, na katerem še pospešuje. Hitrost smo merili s sonarjem, ki nam je v kratkih časovnih intervalih v računalnik pošiljal podatke o položaju čolnička.

Ultrazvočni merilnik
Ultrazvočni merilnik - sonar

Sestavili smo dolg bazen, da je imel čolniček dovolj razdalje za pridobitev končne hitrosti. Ker je bila bistvena lastnost bazena njegova dolžina, smo se omejili na minimalno širino in primerno globino. Bazenu smo sestavili le okvir iz desk, nato pa okvir prekrili s polivinilom.

Polnjenje bazena
Polnjenje bazena z vodo

Pri merjenju smo se srečevali z različnimi problemi. Čolnička dolgo nismo morali pripraviti, da bi bil njegov potisk konstanten. Pobudo je prevzel čas, ki je nadaljevanje meritve prestavil za en teden, takrat pa problema s spreminjajočim potiskom ni bilo več. Porajal se je še manjši problem zaletavanja v rob bazena, ki smo ga obšli z večjim številom meritev.


Potisna sila čolnička
S tretjo meritvijo smo želeli ugotoviti, kakšna je potisna sila čolnička pri prej izmerjeni končni hitrosti. Zato smo na čolničku simulirali potisno silo, ter jo spreminjali po velikosti, dokler nismo našli sile, s katero je čolniček razvil končno hitrost, izmerjeno pri prejšnji meritvi.

Skica aparature
Skica aparature za merjenje potisne sile čolnička

Potisno silo smo simulirali s silo teže uteži, ki smo jo preko dveh škripcev in tankega sukanca prenesli na čolniček. Meritev nam je oteževalo dejstvo, da je potisna sila zelo majhna in je tako morala biti zelo majhna tudi sila teže uteži. Tako je pri meritvi prišlo do napake zaradi trenja v ležajih škripcev, na začetku pospeševanja čolnička pa nam je delo oteževal tudi sukanec, ki se je zaradi premajhne sile, ki ga je napenjala, namakal v vodo in s silo upora kvaril vrednost rezultata. Problem smo rešili s pritrditvijo sukanca na čolniček preko pokončne palčke, ki je sukanec držala više nad gladino vode. Poraja se še navidezni problem vrtilne količine škripcev, ki pa je ovržen z dejstvom, da je merjena hitrost, ki jo potrebujemo, konstantna in tako v merjenem območju sistem ne pospešuje. Tako se po drugem Newtonovem zakonu simulirana potisna sila ne spreminja v gibalno količino škripcev, saj je le ta konstanta.





Bazen s sonarjem in stojalom za utež
Bazen s stojalom