ELEKTRIČNA KAPLJICA

Uvodna stran Teorija Potek dela Rezultati Zaključek Viri

EKSPERIMENT

OSNOVNA IDEJA:

Namen naše naloge je bil preučiti zakonitosti gibanja nabite kapljice v električnem polju. Hitro smo se dogovorili, da bi bilo za preučevanje teh zakonitosti najbolje uporabiti ravno nabito ploščo pravokotne oblike, saj bi bil s tem lažji in bolj razumljiv tako računski kot tudi praktični del naloge. Vendar smo se s tem nekoliko ušteli saj bi bil računski del veliko bolj eleganten, če bi se odločili za ravno nabito ploščo okrogle oblike. Najprej smo nameravali izdelati dve plošči, tako bi dobili ploščti kondenzator, vendar smo se zaradi lažje izdelave in lažje izvedbe meritev odločili za eno samo. Kapljico smo želeli nabiti kar z nabito ploščo in jo nato nekako usmeriti, da bi prosto padala ob plošči. Tak poskus naj bi večkrat ponovili, pri tem pa spreminjali napetost na plošči (s čimer bi se spremenil tudi naboj kapljice) in kemijsko sestavo kapljice. Padanje kapljice pri različnih pogojih pa bi posneli z visoko hitrostno kamero za kasnejšo podrobnejšo analizo.

IZVEDBA:

Ko je bila teoretična osnova naprave za izvedbo poskusa določena, smo se lotili praktične izdelave. Za podlago smo uporabili stiropor, saj smo potrebovali električni izolator, da bi imeli naboj le ne plošči in ne na neželenih delih naprave (glej skico spodaj). V stiropor smo pričvrstili ploščo ter pravokotno nanjo še merilo, ki nam je omogočalo kasnejše opazovanje odmikanja kapljice in končnega odmika (odmik ob pristanku).



S pomočjo vrvice in uteži, smo preverili, da je merilo zares postavljeno pod kotom 90 stopinj glede na vodno gladino:



Ko je bilo to pripravljeno, smo naredili nekaj različnih usmerjevalnikov kapljic, saj nam je viskoznost vode povzročala težave (kapljice so se le s težavo odlepile od površine usmerjevalnika). Vse skupaj je bilo tako pripravljeno za priklop na visokonapetostni izvir (VNI). Nato smo pripravili visoko hitrostno kamero ter poskrbeli za primerno osvetlitev. Tedaj smo lahko pričeli s snemanjem leta kapljic. Najprej smo posneli let navadne kapljice pri različnih napetostih plošče, zatem smo postopek ponovili še s slano kapljico.



Merjenje naboja na kapljicah se je v praksi izkazalo za precej težko izvedljivo tako zaradi viskoznosti vodne kapljice, kot tudi zaradi omejitev same geometrije naše naprave. Tako smo dobili precej nezanesljive rezultate meritev. Ko pa je kazalo da bomo le dobili ponovljive vrednosti, pa je na žalost prišlo do preboja zraka, pri čemer je na občutljivi Coulombmeter prešla velika količina naboja direktno iz nabite plošče, zaradi česar je prišlo do okvare merilne naprave. Poskušali smo še z analognim merjenjem naboja, vendar je kazalec poskakoval, saj nismo uspeli v celoti izločiti vplivov okolice.

Slika: analogni merilec






Zadnjič posodobljeno: 5.9.2011