ELEKTRIČNA KAPLJICA

Uvodna stran Teorija Potek dela Rezultati Zaključek Viri

ZAKLJUČEK


POVZETEK

Iz posnetkov smo razbrali, da na velikost vodoravnegan premika (ki je enak razliki končnega in začetnega odmika) vplivata tako napetost na plošči kot tudi slanost kapljice, kar se ujema s teorijo. Ker kapljica nabira naboj na plošči, je z večanjem napetosti na plošči pričakovati kvadratno rast vodoravnega premika (saj v enačbi za velikost sile nastopa produkt e*E) kar je deloma razvidno v rezultatih, ki smo jih dobili. Iz samega leta kapljice je lepo razvidno, da sila na kapljico z večanjem razdalje od plošče ne pada, torej je bila uporaba aproksimacije končne plošče z neskončno upravičena.

PROBLEMI IN IZBOLJŠAVE

Pri vaji nam je največ težav povzročal prav naboj na kapljici. Izkaže se, da je pri naboju veliko spremenljivk (kot so razporeditev naboja po kapljici, čas pretoka naboja na kapljico, ter manjša odstopanja v velikosti ter kemijski sestavi kapljice), ki so nam onemogočale dosledne meritve. Tako z meritvami ni bilo mogoče ugotoviti kaj se dogaja z nabojem na usmerjevalniku oziroma kapljici ob veščanju napetosti na plošči.



Veliko težav nam je povzročala tudi viskoznost vode, saj so se kapljice le s težavo odlepile od površine usmerjevalnika na plošči. Kar dobro pa so nam uspeli posnetki s slano kapljico in navadno kapljico pri različnih napetostih na plošči.



Pri vaji bi bilo zanimivo še preveriti, kaj se dogaja z letom kapljice, če so le te različnih velikosti. Preverili bi lahko še, ali nasprotno nabita plošča privlači kapljico in povzroči enake vodoravne premike kot za enako nabitost le v drugi smeri.





Zadnjič posodobljeno: 5.9.2011