Zaključek

Raziskati smo želeli, ali lahko neko telo potone, če v vodo, v kateri plava, dovajamo mehurčke. Hkrati pa smo se odločili, da s primerjanjem rezultatov različnih metod merjenja gostote vode raziščemo, če na predmet vpliva še kaj drugega.

 

Ugotovili smo, da predmet lahko potone, če z dovajanjem mehurčkov zmanjšamo povprečno gostoto vode. To smo dokazali s poskusom pri katerem smo v plastenko dolivali vodo in preverili pri kakšnem tlaku potone. Na predmet pa ob nepopolni razporeditvi mehurčkov poleg nove povprečne gostote vode vplivajo tudi vodni tokovi, ki premetavajo plovec. Vendar pa imajo naše ugotovitve veliko negotovost, predvsem zato ker je bilo pri meritvah zaradi brbotajoče vode oteženo odčitavanje.

Možne izboljšave

Lahko bi izboljšali napravo za delanje mehurčkov, saj v vodi niso bili najboljše razporejeni. Zamisel je, da bi namesto cevi vzeli votlo ploščo, v katero bi po vrhu enakomerno zvrtali majhne luknjice. S tem bi se razporejenost mehurčkov izboljšala in ne bi imeli problemov z nastajanjem "izvirov", ki so nam premetavali merilne naprave.

 

Poleg tega iz grafa vidimo, da so tri meritve podobno odmaknjene od referenčne. To je posledica tokov v vodi, zato bi morali v enačbah upoštevati še člen , ki nam merjence vleče navzdol.