logo

domovteorijauvodekspzaključek

Uvod

Naše raziskovanje je potekalo v treh terminih :

  1. srečanje : 28.11 .2012
  2. srečanje : 12.12 .2012
  3. srečanje : 19.12 .2012

S skupino smo se pogovorili o temi naše projektne naloge in primerjali različna mnenja o izvedi poizkusa. Zastavili smo si primerjati rezultate pri različnih :

  1. naklonih klanca
  2. masah
  3. polmeru kroglic

Odločili smo se da bomo za tir, po katerem bo potovala kroglica uporabili parapetne kanale, ki se uporabljajo za montažo električnih žic na stenah. Na izbiro smo imeli dve velikosti kanalov med katerima smo se odločili za večjo velikost, saj bi tako lahko zmerili tudi nekoliko večje kroglice. Tir "loopinga" smo s pomočjo žebljev oblikovali v čim bolj pravilen krog in ga pritrdili na desko, ki smo jo nato postavili pravokotno na podlago. Za klanec na katerem kroglice pridobijo zadostno kinetično energijo, smo prav tako uporabili parapetni kanal in ga pritrdili na desko. S tem smo onemogočili krivljenje, nihanje ter podobne probleme, ki bi lahko kvarili eksperimentne rezultate. GLEJ SLIKE :

Debatirali smo se o definiciji oz. o pogoju da kroglica naredi celoten "looping". Ugotovili smo, da je pomembno, da kroglica ne izgubi stika s podlago na najvišji točki "loopinga". Ko kroglica opravi cel "looping" je kroglica uspešno opravila proces.

Po definiciji smo prešli na merjenja kroglic in določili njihove premere, mase ter premer "looping" zanke. Pregledali smo teorijo, kiopisuje poizkus in naredili osnovne izračune za določitev teoretične potrebne višine kroglice na klancu preden jo spustimo.

V naslednjih srečanjih smo opravljali meritve začetnih višin za različne kroglice pri treh različnih naklonih klanca. Naklone klanca smo izbrali tako, da v nekaterih primerih kroglice drsijo, v drugih ne. Tako smo dobili bolj raznolike rezultate.