NAPOLNIMO ČAŠE


ZAKLJUČEK

Po uspešno opravljenem eksperimentu smo ugotovili, da se grafi naših izračunanih funkcij dokaj dobro ujemajo z grafi meritev, narisanimi v programu Logger Pro. Da se ne ujemajo popolnoma, je krivih več dejavnikov.

NAPAKE PRI MERITVAH

Mednje v prvi vrsti spada t.i. človeški faktor, saj smo v programu Logger Pro, v katerem smo obdelovali posnetke eksperimentov, s klikanjem določevali višino gladine vode. Kljub temu, da smo stremeli k čim boljšemu označevanju gladine vode, te včasih nismo mogli natančno določili, npr. zaradi odboja vode od dna posode in tudi zaradi oblike posode.

Razliko v neujemanju bi popravili tudi tako, da bi kamero, ki je bila v našem poskusu ves čas na fiksni višini in fiksni razdalji od posode, postavili daleč stran. S tem bi zmanjšali kota in (skica desno spodaj), katerih v naših izračunih nismo upoštevali.

Izračun naših funkcij je nenatančen tudi zaradi nenatančnega določanja mer posod. Temu bi se lahko izognili tako, da bi poiskali mere posameznih posod na internetu.

ČAŠA

Pri čaši se graf naše izračunane funkcije skorajda ujema z grafom meritev narisanega v programu Logger Pro. Do očitnega neujemanja pride le na začetku grafa, saj smo v programu težko določili gladino vode zaradi odboja le-te od dna čaše. Do nadaljnih razlik med grafoma pride predvsem zaradi neizogibnih tehničnih težav, ki smo jih opisali zgoraj.


ERLENMAJERICA

Nekaj več težav smo imeli z erlenmajerico. Ta ima poleg zaobljenega dnu še vrat. Tako se prvotna meritev narisana v programu v celoti ni ujemala z grafom naše izračunane funkcije. Zato smo se raje osredotočili na erlenmajerico brez dna in vratu, tj. na prisekan stožec, katerega meritev, narisana v programu, pa se v veliki meri ujema z grafom naše izračunane funkcije. Ponovno pride do manjših razlik zaradi tehničnih težav.


BUČKA

Tudi pri bučki smo imeli več težav. Največja težava je bila, da izračunane funkcije program ni hotel izrisati. Zato nismo morali natančno primerjati grafa izračunane funkcije in izmerjenega grafa. Vendar smo iz primerjanja grafov opazili, da se vedeta približno enako. Zato smo sklepali, da se meritve eksperimenta ujemajo s teorijo, vendar pa nismo znali oceniti napake. Pri primerjanju grafov smo upoštevali le del grafa pri okroglemu delu bučke.


SKLEP

Pri naši nalogi smo potrdili, da je spreminjanje višine vodne gladine pri konstantnem pretoku res odvisno od oblike posode. V različnih posodah se je vodna gladina različno spreminjala. Potrdili smo tudi, da vodna gladina počasneje narašča v širših delih posode kot v ožjih delih.