Delo in meritve

Pripomočki:

  1. Vir napetosti
  2. Žice
  3. Vosek in pištola
  4. Pločevinka
  5. Bakrena žička
  6. Merilec kapacitete
  7. Podlaga kondenzatorja (plastična ali pleksi steklo, površina ki ne vpija tekočine)
  8. Merilnik naboja
  9. Razna orodja (žage, brusni papir, olfa nož…)

Potek dela:

Najprej smo se lotili izdelave kondenzatorja. Najpreprosteje se nam je zdelo izdelati kar valjast kondenzator. Na avtomatu smo kupili napitek ALOE VERA, ki je v plastenki (glej sliko spodaj). Spodnji in zgornji rob plastenke smo odrezali in tako dobili valj. Najprej smo valj prilepili na leseno podlago, vendar to ni bila najboljša ideja, saj je kondenzator puščal. Zato smo ga prilepili na plastično podlago. Na sredino smo prilepili še bakreno žičko. Potem smo kondenzator napolnili z različnimi tekočinami in merili kapacitivnost tega kondenzatorja. Iz tega podatka bi potem lahko izračunali dielektrično konstanto.

Za merjenje kapacitete smo želeli uporabiti programsko opremo Logger Pro in merilnik naboja. Vendar smo imeli zelo velike težave, saj se ni dalo ničesar izmerit. Vrednosti so se zelo hitro spreminjale. Imeli smo majhne naboje, zato je bilo vse skupaj zelo občutljivo in preveč odvisno od okolice. Ko smo še poračunali kapaciteto za naš kondenzator, smo ugotovili, da ima le ta zelo majhno kapacitivnost (170,4 pF).

Zaradi težav z merjenjem smo poskusili enake meritve narediti še z drugim kondenzatorjem. Tega smo naredili iz škatlice za film, na sredino smo dali žebelj, plastičen valj pa smo ovili v alu-folijo. Vendar smo tudi v tem primeru imeli enake problem kot prej.

Pri zadnjem srečanju smo obdelovali podatke izmerjene preko programske opreme Logger Pro, ter ugotovili da so rezultati neprimerni saj so zelo odstopali od tabeliranih vrednosti kapacitet, ki smo jih poiskali na internetu. Zaradi napačnih meritev smo kapaciteto našega kondenzatorja (aloe vera) ter nato dielektričnost tekočin lahko izmerili samo z inštrumentom za meritev kapacitete, čeprav to ni bila prvotna ideja naloge. Te meritve so dokaj ustrezale tabeliranim meritvam.

Za konec smo se odločili da za našo predstavitev uporabimo meritve izmerjene z inštrumentom za merjenje kapacitete. Naš kondenzator (aloe vera) nam je dal boljše rezultate kot kondenzator narejen iz škatlice za film, zato smo se odločili da za našo nalogo uporabimo tega.

Meritve:

1. Izračunana kapaciteta valjastega kondenzatorja iz dimenzij:

2. Izmerjena kapaciteta snovi z merilnikom kapacitete:



snov izračunan ε
Destilirana voda 191±9
Olje 4,6±1
Glicerin 32±5