PROJEKTNO DELO


DOMOV


Teorija


Predpostavke


Potek dela


Neodvisen poskus


Rezultati in obrazložitev napak


Viri

Spletno stran boste videli v vsej svoji veličini šele, ko jo boste odprli na računalniku in ne na tablici:)

  Tabela 1 Graf 2    
  Tabela meritev Graf frekvence v odvisnosti od dolžine cevi    

Na grafu 2 (klikni) je prikazan graf prve harmonične frekvence v cevi v odvisnosti od dolžine cevi. Prikazane so naše merjene (glej tabelo 1) in teoretično pričakovane vrednosti. Rdeča in modra krivulja predstavljata teoretično napoved odvisnosti, zelena pa fit glede na točke, ki smo jih pridobili z umeritvijo našega merilnika.

Modra in zelena krivulja se skoraj popolnoma prekrivata (odstopanje je prisotno le pri krajših dolžinah cevi). Iz tega lahko sklepamo, da je naš matematični model smiseln, saj nobena od 29 točk, ki smo jih pridobili z meritvijo, ne odstopa od krivulje.

To potrdi tudi enačba najbolj prilegajoče se krivulje (fit) eksperimentalno določenim točkam, ki je: v primerjavi s teoretično napovedjo: . Tu upoštevamo, da je c=346m/s ter da je premer cevi d=0,043m. Tudi iz enačbe fita je vidno, da se točke zelo dobro prilegajo teoretični napovedi.

Razlika med umeritvijo in teoretično napovedjo je kljub vsemu prisotna, saj so bile tudi pri umeritvi prisotne slučajne in instrumentalne napake, poleg tega pa tudi cev ni bila idealno zgrajena. Upoštevati bi morali, da odboj na batu ni popoln ter da vibrira tudi cev, kar bi utegnilo premakniti resonance. Ta efekt pa je manjši od napake ušesa, ki prevlada in je ne moremo izničiti.

Postopek merjenja:

1. Z našim ušesom smo obrnjeni direktno proti izvoru

2. Meriti začnemo iz točke nič (Palica je popolnoma v cevi)

3. Počasi podaljšujemo razdaljo v cevi in čakamo na MINIMUM glasnosti*

4. Ko smo našli minimum se pomaknemo rahlo v smeri iz katere smo prišli in poiščemo maksimum

*Minimum se pri konstantnem izvoru zvoka po naših ugotovitvah sliši veliko bolje kot sam maksimum, ki ga iščemo

Nazaj