Hoverkraft

Teorija

Hoverkraft

Hoverkraft je vozilo, ki lebdi na zračni blazini. Zračna blazina je v našem primeru uhajajoč zrak, ki omogoča lebdenje za krajši čas. Aparatura lebdi zaradi zraka, ki izhaja iz balona in deluje kot curek tekočine, ki potiska balon navzgor (velja, da se ohranja celotna gibalna količina sistema, sila curka pa je ravno nasprotna sili teže sistema)

Zracna blazina

Lebdenje

Lebdenje je proces, pri katerem je predmet v zraku brez mehanske podpore ter je v stabilnem položaju. To v našem primeru dosežemo le, ko je odprtina v zamašku centralizirana.

Vrtenje balona

(Opomba urednika: ta razlaga je plod študentov. Njena pravilnost ni preverjena) Do vrtenja balona pride zaradi ohranitve vrtilne količine (ni zunanjih navorov), kjer se zaradi oblike notranjosti balona in luknje zrak vrtični v eno smer, CD pa se zavrti v drugo zaradi sunka notranjega navora plina. Slika v tlorisu prikazuje smer premikanja zraka z modro ter smer vrjetnja CD-ja z z zeleno barvo.
.Vrtenje balona

Volumen balona

Za prostornino balona smo našli nekaj različnih načinov izmeritve, vendar nam je najbolj odgovarjala formula za izračun volumna elipsoida, saj to lahko uporabimo tudi v primeru, ko je telo na enem delu krogla, na drugem pa elipsoid, če dela razmejimo na največjem obsegu

Melancana 2.

V= 4/3*π*r^2*c        r=največji vodoraven polmer balona     c= polovica višine balona

Polmer balona smo izrazili s pomočjo obsega balona, ki smo ga izmerili z vrvico in metrom.

r= o/(2*π)             o= obseg balona