Delo in meritve

Izvedba eksperimenta:

1.srečanje
Pri prvem srečanju smo se seznanili s pripomočki in si zamislili ideje, na kakšen način bi se dela lotili. Napihnili smo dva balona tako, da sta imela različni prostornini in ju povezali s cevko. Nato smo cevki odprli ventil in zgodil se je zanimiv pojav. Balon z manjšo prostornino je začel polniti balon z večjo prostornino, balon z manjšo prostornino pa se je pri tem začel prazniti. Pretakanje zraka je odvisno od prostornin in tlakov v balonih. Balon z manjšo prostornino ima višji tlak, balon z večjo prostornino pa ima nižji tlak. Zrak se torej med balonoma pretaka od balona z višjim tlakom k balonu z nižjim tlakom. Ta proces traja, dokler balona nimata enakih tlakov, ko pa pride do izenačenja tlakov pa se pretakanje zraka med balonoma zaključi.

2.srečanje
Pričeli smo z meritvami. Merili smo prostornino in tlak. Naredili smo meritve za nekaj različnih kombinacij stanja balonov, a o tem več kasneje. Prostornino balonov smo merili tako, da smo izmerili dolžino in širino, potem pa smo iz teh podatkov izračunali prostornino. Balone s cevko smo preko vmesnika povezali z računalnikom in v programu LoggerPro zbirali podatke o tlaku. Za vsak balon smo naredili približno deset meritev v kratkem časovnem intervalu, za naše vrednosti tlakov pa smo vzeli povprečje teh meritev. To, da ima balon z večjo prostornino nižji tlak in obratno, ni vedno res. Ugotovili smo, da to velja le v primeru, ko je razlika med »napihnjenostjo« dveh balonov zmerna. Pri veliki razliki in v primeru, ko sta balona približno enaka, ta hipoteza ne drži.

3.srečanje
Nadaljevali smo z meritvami. Tokrat smo poskušali ugotoviti, kaj se dogaja s tlakom, ko balonu zmanjšujemo prostornino. Napihnili smo dva balona do neke določene prostornine. Potem smo najprej z enim balonom naredili kar veliko meritev, nato pa še z drugim. Najprej smo izmerili tlak pri začetnem stanju, potem pa balonu počasi zmanjševali prostornino in pri kar veliko različnih prostorninah balona izmerili tlak. Tlak v balonu pa smo merili, dokler ni ta tlak postal enak zračnemu tlaku. Pri tem je bilo prav zanimivo opazovati, kaj se dogaja s tlakom. Nekaj časa ni bilo nič posebnega, tlak je normalno padal z zmanjševanjem prostornine, kasneje, po nekem času pa so se začele dogajati zanimive stvari. Še naprej smo zmanjševali prostornino, tlak pa je malo padal in malo naraščal vse do izenačenja tlaka v balonu z zračnim tlakom.