Kljub težavam, ki smo jih imeli na začetku projektnega dela z izborom materiala za opazovanje, smo na koncu našli pravi material za nas – ARMAFLEKS.
Armafleks je material, ki je raztegljiv, poleg tega pa se po obremenitvi s silo oz. utežjo dovolj časa vrača v prvotno obliko, da mi lahko to vračanje opazujemo.
Čase vračanja v prvotno obliko smo izmerili, jih zapisali v zgornje tabele in izračunali povprečni čas pri masah 500 gramov in 1000 gramov.
Naslednje meritve so bile opravljene pri sobni temperaturi.
- m=500g
povprečni čas=9,09 s
Tu smo združili povprečna časa obeh meritev pri masi 500g.
- m=1000g
povprečni čas=11,09s
Vidimo, da se po obremenitvi z 1000g armafleks v prvotno stanje vrača dlje časa, kot pri obremenitvi z 500g. Razlika v času je 2,00 sekunde.
Pri tem moramo upoštevati dejstvo, da smo čas, ko se je material vračal v prvotno obliko ocenili (opazovali smo krčenje armafleksa po odstranitvi uteži).
Da pa bi se napaki čim bolj izognili, smo napravili več meritev in izračunali povprečje.
Meritve smo nato opravili pri različnih temperaturah med 25°C in 80°C.
Kot smo že prej zapisali, armafleks postane bolj raztegljiv, ko je prepojen z vodo.
Ugotovili smo tudi, da se armafleks po tem, ko je bil v vodi s temperaturo 70°C in 80°C, ob obremenitvi strga.
Vrnitev v prvotno obliko je do meje, da lahko izmerimo čas, opazna šele pri temperaturah, nižjih od 45°C.
Pri obremenitvi 10N ni prišlo do porušitve, če je bila temperatura merjenca manjša od 70°C. Pri temperaturah manjših od 70°C, je bila plastična deformacija nižja pri nižji temperaturi in višja pri višji temperaturi. Merjenjec se pri nobeni temperaturi ne povrne v prvotno stanje.
|