vrhna

 

Delo

   

Po temeljitem premisleku in razjasnitvi pojmov smo najprej pod vodstvom našega mentorja prišli na idejo, da bi smer zvoka izmerili z "Weinerjevo" metodo. Za vir zvoka smo si priskrbeli piskač, katerega frekvenca je bila 786.74 Hz, mikrofon, ki smo ga uporabili pa je prišel z opremo. A težave so se kaj kmalu pojavile. Ker sistem ni zmogel dovolj hitro prenesti podatkov na zaslon, pa tudi spomina za shranjevanje je bilo premalo, smo morali poiskati nov način zajemanja podatkov.

Ta se je pojavil v ideji, da bi mikrofone povezali z računalnikom preko stereo vhoda. To pa je vodilo v sestavo nove naprave. Zanjo smo potrebovali:

·         dva para žic
·         dva mikrofona
·         "jack"-a (potreben za povezavo z računalnikom) in
·         spajkalno napravo.

S pomočjo spajkalne naprave smo tako povezali mikrofona preko žic z "jack"-om in tako dobili vhodno napravo za računalnik.

Težave so se pojavile v trenutku, ko smo napravo povezali preko računalnika. Eden izmed mikrofonov je bil za naš program pokvarjen. Vendar pa je poskusni test preko osciloskopa dal vedeti, da oba mikrofona vendarle delujeta, to pa je pomenilo, da so težave drugje in ne v naši napravi. Ker smo imeli osciloskop pri roki, smo se zato odločili, da z njim poizkusimo opraviti naš poizkus.

Meritev tudi na ta način nismo mogli opraviti, saj je osciloskop zaznaval prevelike šume iz okolice.

Ker nismo imeli več idej, kako bi opravili meritve, smo morali poiskati zunanje strokovnjake. Pomoč je prišla v obliki doc. dr. Dušana Ponikvarja, ki nas je podučil, da so težave, ki smo jih imeli nastale ne zaradi napačno zasnovane naprave, temveč zaradi sestave računalnika, ki smo ga uporabljali. Ta je na žalost zaznaval mikrofona kot enega, namesto, da bi ju zaznal kot dve ločeni enoti.

To je pomenilo, da smo morali poiskati tak računalnik, ki bi bil sposoben zaznati stereo napravo. Prenosnik temu opisu ni ustrezal, kajti le ti imajo zmeraj mono vhod. Računalnik v delavnici Hefajst je, kot smo se lahko prepričali, tudi imel takšen vhod, a preden smo se podali na lov po učilnicah, smo poizkusili tudi možnost, ki bi naš drugi mikrofon povezala z računalnikom preko tretjega vhoda imenovanega LINE IN, a je bila njegova zaznava prešibka. In tako smo po nekaj poizkusih le našli ustrezen računalnik in uspešno opravili meritve.

Kot izvor točkastega zvoka pa smo uporabili ploskanje.

spajkanje
Spajkanje mikrofonov na žico.

merjenje
Naporno izvajanje meritev.