Poskočno dvigalo

Linda Bitenc, Matic Debeljak, Urban Železnik, Jan Kopačin


UVOD

OPIS POSKUSA

REZULTATI:



Meritve pospeškov dvigala

Na hodniku

Enakomerno gibanje dvigala

Pospeševanje dvigala

Zaviranje dvigala

ANALIZA REZULTATOV

DISKUSIJA

ZAKLJUČEK

Na hodniku

Analize posnetkov smo se lotili s pomočjo programa Logger Pro, ki omogoča podrobno analizo posnetkov. V programu smo odprli željen posnetek, prilagodili nastavitve (240 frames per second(sličic na sekundo)), označili razdaljo za merilo in postavili koordinatni sistem. Nato smo kliknili na lokacijo žogice, program si je zapomnil koordinate žogice in posnetek prestavil en »frame« naprej. Ta postopek smo ponavljali čez celoten posnetek. Program nam je nato izrisal grafa lege v odvisnosti od časa in hitrosti v odvisnosti od časa (zanimala nas je samo y komponenta oziroma višina, zato smo x komponento odstranili). S pomočjo LoggerPro-jeve funkcije linear fit, pa smo dobili še premico, ki se je najbolje prilegala grafu hitrosti žogice v odvisnosti od časa, čigar naklon nam pove s kakšnih pospeškom se je premikala žogica (odvod hitrosti po času nam da pospešek).

Tabela 1: Pospeški razbrani iz dobljenih grafov za gibanje žogice pri naših meritvah

Meritve Pospešek žogice [m/s2]
1 -10,17
2 -9,51
3 -10,09
4 -10,11
5 -10,02
6 -9,54
7 -10,13
8 -10,15
9 -9,96
10 -9,57
11 -9,61
Povprečni pospešek: -9,90
Standardni odklon: 0,26
Absolutna napaka: 0,25
Relativna napaka 2,5%

Standardni odklon smo izračunali po formuli:

Standardni odklon

kjer so x1, x2, …, xN posamezni izmerjeni pospeški, x̄ povprečni pospešek in N število meritev.

Graf 3: Odvisnosti položaja žogice v smeri navzgor od časa

En

Graf 4: Odvisnosti hitrosti žogice od časa

En11

Graf 35: Odvisnost pospeška žogice od časa za poskus na hodniku

Hodposp

Vrednosti pospeškov žogice v grafu, ki predstavlja odvod hitrosti žogice po času, močno variirajo od enega izmerka do drugega, predvsem zaradi našega nenatančnega obdelovanja podatkov.

Ker je iz takega grafa težko razbrati kakršne koli zakonitosti, poleg tega pa so tudi oblike grafov odvisnosti pospeška od časa za vse poskuse skoraj popolnoma enake, smo se odločili da bomo pospešek in druge fizikalne količine raje razbirali iz drugih grafov ali enačb (graf odvisnosti pospeška žogice od časa je zato vključen samo tu).

Kljub veliki razpršenosti točk na grafu pa lahko iz njega razberemo, da pospešek žogice močno naraste v smeri navzgor ob odboju žogice od tal zaradi sunka sile, ki nanjo deluje, a več o tem sledi v poglavju »ANALIZA REZULTATOV«.