Poskočno dvigalo

Linda Bitenc, Matic Debeljak, Urban Železnik, Jan Kopačin


UVOD

OPIS POSKUSA

REZULTATI:



Meritve pospeškov dvigala

Na hodniku

Enakomerno gibanje dvigala

Pospeševanje dvigala

Zaviranje dvigala

ANALIZA REZULTATOV

DISKUSIJA

ZAKLJUČEK

ZAKLJUČEK

S pomočjo eksperimentalega dela, smo potrdili večina naših pričakovanj:

Ugotovili smo, da je gibanje žogice v inercialnem sistemu neodvisno od tega ali se sistem giblje ali ne, seveda pa mora biti to gibanje enakomerno, to je brez pospeševanja. To se lahko razbere iz izračunanih in izmerjenih pospeškov in tudi iz gibanja žogice na hodniku in v dvigalu, ki se enakomerno giblje gor in dol.

V neinercialnem sistemu pa so stvari seveda precej drugačne. Razlog za to je, da imamo poleg gravitacijske sile tukaj še sistemsko silo, ki s seboj prinese še svoj pospešek. Ta pospešek pa je odvisen od gibanja dvigala. V primeru ko dvigalo pospešuje navzgor, sistemska sila še poveča pospešek žogice. Isto se zgodi, če dvigalo zavira na poti navzdol. Takrat se prav tako poveča pospešek. Ko pa dvigalo pospešuje navzdol, sistemska sila zmanjša pospešek žogice. Enako se zgodi, če dvigalo zavira na poti navzgor.

Poleg vsega fizikalnega znanja, ki smo ga pridobili ob izvajanju poskusov in pisanju poročila, smo se naučili tudi kako pomembno je delo v skupini, saj smo težave na katere smo naleteli, s skupno močjo rešili precej hitreje, kot bi jih bil sposoben vsak sam.

Radi bi se zahvalili, avtorjema naloge, Mitji Starcu in Janu Jurkoviču in asistentu Sergeju Faletiču, za pomoč med projektom.