S pomočjo posnetkov, ki smo jih naredili pri praktični izvedbi projekta, smo dobili čase, ki so ga različne žogice potrebovale pri različnih naklonih deske. Te čase smo analizirali in prišli do sklepa, da so, sicer z nekaj odstopanji, na enakih odsekih dokaj enakih. To nas je vodilo do zaključka, da so imele žogice ne glede na material, težo, velikost in naklon klanca enakomerno povprečno hitrost. Na grafih smo hitrost prikazali v odvisnosti od sinusa kota in tako dobili lepo linearno odvisnost. To tudi potruje našo hipotezo (električnemu polju ustreza naklon deske, elektroni žogicam). Sinus kota smo izbrali, ker na hitrost žogice vpliva dinamična komponenta sile teže, ki pa je sinusno odvisna od le-te.

Hitrost žogice pa je bila odvisna tako od njene velikosti (večje število trkov-krajša povprečna pot) kot materiala (plastična oziroma namiznoteniška se je verjetno nekoliko deformirala; poleg tega ne vemo, ali so imele vse kroglice enakomerno porazdeljeno maso).

Ob primerjanju grafov smo ugotovili, da so premice pri načrtni razporeditvi nekoliko položnejše kor pri naključni razporeditvi žebljev. To gre pripisati temu, da je zaradi naključne razporeditve žebljev povprečna prosta pot (pot brez trkov) v večini primerov nekoliko daljša.

V idealne primeru bi vse točke ležale na premici, a v našem realnem primeru pa je na žogico vplival še zračni upor, trenje in seveda material oziroma oblika kroglice (deformacije). Poleg tega pa so tu prisotne še naše napake: napaka pri zapisu časa s posnetka, napaka pri zaokroževanju. Prav tako ne smemo pozabiti, da je možno, da smo kroglici pri spuščanju že dali neko začetno hitrost, ki je verjetno vplivala na rezultate.

Naj na kratko povzamem: s pomočjo deske, žebljev in kroglic smo potrdili, da obstaja linearna zveza med naklonom deske (predstavlja električno poljsko jakost E) in hitrostjo žogice med žeblji (je nadomestek za električni tok I). Da bi bili popolnoma prepričani, smo to pokazali in dokazali z več žogicami pri različnih naklonih ter na dveh deskah (z načrtno in naključno razporejenimi žeblji).

Naš model sovpada s teorijo, kar nas veseli. Vse to pa je rezultat naše dobre volje, truda, pripravljenosti na delo in ekipnega duha.

Posnetek 2: Brez zabave ne gre.