Ugotovili smo ...

Ikona poučevalne enote

Pri našem eksperimentu smo opazovali veliko stvari. Zanimala nas je dinamika poleta (višina poleta, hitrost vzleta, trajanje poleta), raziskovali pa smo tudi vpliv zunanjih parametrov na izid našega poskusa (različne zunanje temperature zraka, različne višine dimnika, različni materiali ipd.). Skozi eksperimentiranje nas je usmerjal glavni vodja David, vse dogajanje je skrbno zapisovala desna roka Gabi, Darja je skrbela za pomoč pri merjenju in pri snemanju, Lina in Ingrid pa sta priskrbeli material za poskuse in predlagali zanimive ideje. Vsi poskusi so bili izvedeni pod budnim očesom asistenta Bora Gregorčiča. Že na samem začetku se nam je naloga zdela zelo zabavna. Iskali smo ideje, kako bi bilo najbolje pripraviti primeren prostor, ki bi bil za vse poskuse enak. Potem pa smo se počasi začeli spraševati, zakaj tulec sploh vzleti, kateri parametri vplivajo na višino poleta … Zbrali smo ideje in se pridno lotili dela, tudi na več načinov.

 


Ikona poučevalne enote

Delovna komora

Da bi ugotovili, kaj se pri našem poskusu dogaja, je bilo ključnega pomena to, da smo lahko poskus velikokrat ponovili. Pri tem je bilo pomembno, da smo to počeli pri čim bolj podobnih pogojih, saj bi v nasprotnem primeru dobivali zelo različne rezultate, s katerimi si ne bi mogli veliko pomagati. V ta namen smo si že prvo uro našega dela izdelali nekakšno delovno komoro.

Komora je bila narejena iz pleksi stekla. Visoka je bila približno 2 metra, njena osnovna ploskev pa je bila velikosti približno 2 dm * 3 dm. Na spodnjem delu je imela odprtino, skozi katero smo lahko segli v njeno notranjost. Na zadnjo stran komore smo narisali merilo, ki je predstavljalo oddaljenost od dna komore.

Komora je bila kot nalašč za naš poskus, saj je bila dovolj visoka, da so lahko leteči delci neovirano leteli navzgor, po drugi strani pa je precej dobro onemogočala neželeno premikanje zraka iz bližnje okolice (to bi lahko namreč zelo spremenilo gibanje letečih delcev).

Na spodnjem posnetku si lahko ogledate, kako je zgledalo izvajanje poskusov v delovni komori.

Če video ne deluje, kopirajte povezavo v okno brskalnika.

http://youtu.be/DUmUTrcJsNo