Magnetno zaviranje na klancu


Uvod
Oprema
Opis in potek
Meritve
1.Eksperiment
2.Eksperiment
3.Eksperiment
4.Eksperiment
Rezultati
Napake pri meritvah
Teorija
Matematični model
Zaključki

Namen poskusa, ki smo ga izvajali, je bil, da raziščemo, kako na gibanje vozička po aluminijastem klancu vplivajo magneti, ki so pritrjeni na klanec. Za dosego tega cilja smo morali eksperimentirati s kar nekaj različnimi parametri, ki smo jih v poročilu predstavili.

    Na začetku projektnega dela Magnetno zaviranje na klancu so bila naša pričakovanja naslednja: 

    z večanjem števila magnetov se hitrost vozička na klancu zmanjša;

     magneti, ki so nasprotno orientirani, se med seboj izničujejo;  

     z manjšanjem razdalje magneta od klanca, se hitrost vozička zmanjša.

Eksperimenti so potrdili ta naša pričakovanja, a so nas vseeno v nekaterih vidikih presenetili. Pred izvedbo poskusov smo zmotno mislili, da se bodo nasprotno orientirani magneti bolj izničevali in da bo število magnetov pomembnejši faktor kot pa oddaljenost magneta od klanca. Prav te ugotovitve, ki so nas presenetile, so se nam zdele najbolj zanimive in popestrile so naše projektno delo.

Menimo, da so bili poizkusi kvalitetno izvedeni in da se rezultati skladajo s teorijo. Na začetku so bili rezultati precej drugačni od naših pričakovanj, menili smo, da je bila kriva teža vozička. Po menjavi le tega z lažjim, pa so bile meritve veliko bolj predvidljive.

Projekt je bil za celo skupino zelo poučen, saj smo se iz njega veliko naučili in poglobili svoje znanje z izvajanjem praktičnega dela. Poleg teoretičnega znanja pa smo se naučili tudi kako dokaj samostojno zasnovati in izpeljati takšno nalogo.