Povezave

Uvod Poskusi Vrtenje 1 Vrtenje 2 Vrtenje 3 Vrtenje 4 Primerjanje gostote Zamrzovanje Prevajanje el. toka Statično ravnotežje Ultrazvok Slike Povezave in literatura

avtorji

  • Jaka Klement
  • Ivana Novak
  • Sašo Pulko
  • Aleš Satler
  • Blaž Šter
  • Jana Žagar

bottom corner
Vrtenje 2

Jajce smo zavrteli prav tako kot prej, nato smo ga za hip zaustavili tako, da smo nanj nalahno pritisnili s prstom. Pričakovali smo, da se kuhano jajce po zaustavitvi ne bo več premaknilo, saj ima trdno jedro, ki se vrti skupaj z lupino; če torej zaustavimo lupino, zaustavimo tudi jedro in celotno jajce obmiruje.

V primeru ustavljanja vrtečega se surovega jajca nismo dobili istih rezultatov. Tekoča sredica in trdna lupina nista povezani v takem smislu kot v primeru kuhanega jajca, kjer celotno jajce deluje kot togo telo. Zato pri zaustavljanju zunanje vrteče se lupine ne moremo posredno ustaviti tudi sredice. Tudi ko zunanja lupina pod pritiskom prsta obmiruje, se beljak še naprej vrti in ko od jajca odmaknemo prst, notranje tekočinske plasti zaradi viskozne sile povlečejo za sabo mirujočo lupino. Mirujoče jajce se začne ponovno vrteti. Nazorno lahko vidimo, da se kinetična energija shrani v tekoči sredici jajca.

Viskoznost Viskozna sila med plastema je v najpreprostejšem primeru odvisna od skupne površine obeh plasti, vzdolž katere drsita, ter od spremembe hitrosti na enoto prečne razdalje. Sorazmernostni koeficient je koeficient viskoznosti. Notranje trenje ali viskoznost v jajcu je posledica medmolekulskih sil med beljakom in lupino ter spravi lupino v gibanje.

Prikaz poskusa: Najprej zaustavimo kuhano jajce; to se po odmiku prsta ne vrti več. Prav nasprotno pa se surovo jajce prične ponovno vrteti.

Če posnetka ne vidite, kliknite tukaj: posnetek, velikost: 914KB (za ogled potrebuješ Windows Media Player)